Sinop ili merkez ilçesi Güdükler evi restorasyonu
The restoration proposal of Güdükler residence in Sinop
- Tez No: 372895
- Danışmanlar: DR. NURÇİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu tez çalışmasında Sinop ili Dilek sokakta yer alan sivil mimari örneklerden Güdükler evi konu edilmektedir. Çalışmanın amacı, yapının mevcut durumunun ve restorasyon olanaklarının incelenerek yapının korunması ve gelecek nesillere iletilebilmesi için uygun restorasyon müdahaleleri ve işlevin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında, Sinop ili, Güdükler Evi'nin yakın çevresi ve bugünkü durumu incelenmekte, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile konağın özgün durumu araştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip, koruma kriterleri belirlenerek bu kriterlerin yeni işlev ile birlikte düşünüldüğü uygulanabilir bir restorasyon projesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Güdükler Residence, one of the civil architecture example located in Dilek Street of Sinop province, is selected as subject. The purpose of the study is to protect the building by examining the current situation and restoration possibilities and to search acceptable restoration actions and residence function to keep alive the building for future generations. Within the scope of this study, Sinop province, neighborhoods of the residence and its current situation is examined and the original situation of it is investigated by a comparative study and historical researches. As the conclusion, a restoration project where the criteria, determined by considering obtained results, are considered with the residence's new function is proposed at implementation phase of these criteria.