Yükseklik-çap oranının killi bir zeminin serbest basınç dayanımı üzerindeki etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of height-diameter ratio on the unconfined compressive strength of a clayey soil
- Tez No: 372908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, statik sıkıştırma yöntemi ile farklı su içeriklerinde ve kuru birim hacim ağırlıkta sıkıştırılan killi bir zeminin serbest basınç dayanımının yükseklik-çap oranı ile nasıl değiştiği araştırılmıştır. Su içerikleri (% 6 ile % 38), kuru birim hacim ağırlıkları (13 kN/m3 ile 21 kN/m3) ve yüksekli-çap oranları (1,3 ile 2,9) aralıklarında değişen toplam 232 adet numune üzerinde serbest basınç deneyleri yürütülmüştür. Deneysel çalışma sonucunda plastik limitin üzerindeki su içeriklerinde sıkıştırılan numunelerde yükseklik-çap oranının serbest basınç dayanımına etkisi ihmal edilebilecek boyutta olduğu görülmüştür. Su içeriği plastik limitin altında hazırlanan numunelerde ise yükseklik-çap oranının serbest basınç dayanımını etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the subject of the research is the way how unconfined compressive strength of a clayey soil, which is compressed with static compaction method with various water contents and dry unit weights, changes. Unconfined compression tests were conducted on 232 samples water contents of which vary between 6% and 38%, dry unit weights of which vary between 13 kN/m3 and 21 kN/m3 and height-diameter ratios of which vary between 1,3 and 2,9. At the end of experimental study, it was observed that the effect of height-diameter ratio of compressed samples, water contents of which exceed the plastic limit, on unconfined compressive strength is at negligible level. On the other hand it was observed that in the samples, water content of which were prepared so as to be below plastic limit, height-diameter ratio effected unconfined compressive strength.