Veri madenciliği ile fen fakülteleri öğrenci profillerinin incelenmesi: Gazi Üniversitesi örneği
Analyzing student's profiles of science faculty with data mining method: A sample of Gazi̇ University
  1. Tez No: 372909
  2. Yazar: FERDA AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALTUNKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi öğrencilerine ilişkin bir profil ortaya çıkarmak amacıyla öğrencilerin fen fakültesini seçmelerini etkilediği düşünülen öğrencilerin not ortalamaları, nüfusa kayıtlı olduğu il, doğum yeri, tercih sırası, cinsiyeti, lise türü ve ÖSYM puanı gibi çeşitli değişkenler ile akademik başarı puanları arasındaki ilişki Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencilerine ait 2010 yılı verileri kullanılarak incelenmektedir. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde Dört farklı Veri Madenciliği algoritması kullanılmış ve her bir algoritmada farklı bağımsız değişkenler seçilmiştir. Ayrıca öğrencilerin not ortalamalarını ve bölüm tercihini etkileyen değişkenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi öğrencilerinin profilini tespit ederek bilimsel çalışmaya önem veren üniversitemizin bu çalışmalarını desteklemek amacıyla yapılmıştır. Öğrenci profiline yönelik çalışmalardan elde edilen sonuçlar, öğrencilerin üniversitenin güçlü ve zayıf yönlerini tanımasına, fırsatlarını ve engellerini bilmesine yardımcı olacak ve gelecekte uygulanması planlanan öğrenci politikaları ve stratejilerinin doğru bir şekilde belirlemelerine ışık tutacaktır. Çalışmada Veri Madenciliği algoritmalarından CHAID, QUEST, C&RT ve C5.0 uygulanmıştır. Elde edilen analizin sonuçları ayrıntılı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, to reveal a profile related to the students of Gazi University; the relationship between the different variables like students' grade point average, the city where the parents of these students live, the city where the students born, ÖSYM selection order, age, gender, type of high school, score percentage of ÖSYM, and academic success grade by using data belong to Gazi University science department students in 2010. In the analysis of the data 4 different data mining algorithms are used and arguments have been selected for each different independent variables. Moreover students' grade point average and preference section are tried to determine. The results gathered at the end of this research will shed light on the students to have better idea of their opportunities and handicaps; on the university to know more about their pros and cons and also to better shape the student policies and strategies which are planned to put into action in the future. In this study, data mining algorithms CHAID, QUEST, C&RT and C5.0 was applied. The results of analyzes obtained are commented in detail.