Östemperlenmiş vermiküler grafitli dökme demirin işlenebilirliği
Machinability of austempered vermicular graphite cast iron
- Tez No: 372912
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, östemperleme ısıl işlemi ile mekanik özellikleri değiştirilmiş vermiküler grafitli dökme demirin işlenebilirliği incelenmiştir. Tüm numuneler 900oC'de 90 dakika östenitlenmiş ve ardından farklı sıcaklıklarda (315oC ve 375oC) ve sürelerde (60, 120 ve 180 dakika) östemperlenmiştir. İşlenebilirlik deneyleri ISO 8688-1'e göre seçilmiş kesme parametreleri ile CNC freze tezgahında kuru şartlarda gerçekleştirilmiştir. Farklı özelliklerdeki östemperlenmiş vermiküler grafitli dökme demirlerin işlenmesi sonucunda oluşan kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğü ölçülerek karşılaştırılmıştır. Deneyler sonucunda, düşük östemperleme sıcaklıklarında (315oC) daha ince bir ösferrit yapı elde edilirken yüksek sıcaklıklarda (375oC) daha kaba bir ösferrit yapı elde edilmektedir. Östemperleme ısıl işlemi ile ösferrit morfolojisinin kontrol edilebildiği (ince veya kaba yapı), bunun sayesinde de kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğünün optimize edilebildiği belirlenmiştir. Isıl işlem yapılmamış döküm haldeki numunenin sertliğine göre, farklı östemperleme sıcaklığı ve sürelerinde ısıl işlem yapılan numunelerin sertliklerinde 1,7-2,07 kat artış meydana gelmiştir. En yüksek sertlik değeri ise 315oC'de 60 dakika östemperleme işlem parametrelerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical properties of vermicular graphite cast iron were changed by austempering and it is machinability were investigated. The samples were austenitized at 900oC for 90 minutes and then austempered at different temperatures (315oC and 375oC) for (60 min, 120 min and 180 min). The machinability tests were carried out under dry conditions on a CNC vertical machining center with the cutting parameters selected in accordance with ISO 8688-1. Austempered vermicular graphite cast irons with different characteristics the formed cutting forces and surface roughness were measured and compared. As a result of experiments, austempering at low temperature (315oC) while obtaining a finer ösferrit structure at high temperature (375oC) osferrit more coarse structure was obtained. At the end of the tests, it turned out that the ausferrite morphology (fine or coarse structure) can be controlled with the austempering heat treatment as well as cutting forces and surface roughness were optimized, respectively. The hardness of the austempered samples incrase 1.7-2.07 times compared to the hardness values of the untreated cast iron samples. The highest hardness value was obtained for the austempering parameters of 315oC and 60 minutes.