Trabzon Kaymaklı Manastırı kilise, şapel ve çan kulesi restorasyon projesi
Trabzon Kaymakli Monastery restoration project of Trabzon Kaymakli monastery church, chapel and belfry
- Tez No: 372913
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Bu çalışma, Trabzon Kaymaklı Manastırını konu edinmektedir. Çalışmanın amacı, yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; bugünkü durumunu analitik incelemelerle ve değerlendirmelerle belgelemek, restitüsyon ile yapının özgün durumunu ortaya koymak ve uygun işlev verilerek yapının sürdürülebilir korunmasına yönelik restorasyon önerisi getirmektedir. Çalışma; Trabzon Kaymaklı Manastırı içerisinde bulunan kilise, şapel ve çan kulesini belgeleyen rölöve ve tanımlama, özgün halini gösteren restitüsyon, karşılaştırmalı çalışma kataloğu ve yapının restorasyon projesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is issued on Trabzon Kaymaklı Monastery. The aim of the study, in order to legate the building to the next generations by preserving it in a good condition, is documenting the current condition of the building with the analytical investigations and evaluations, revealing the original condition of the building with restitutional investigations and offering a restoration project to the sustainable preservation of the building by functioning it suitably. The study contains the building survey and the portrayal which documents the church, chapel and belfry in Trabzon Kaymaklı Monastery, restitutional investigation which demonstrates its original aspect, a catalogue of comparative study and the restoration project of the building.