Östemperlenmiş küresel grafitli dökme demirlerin aşınma özellikleri
Wear behaviour of a ustempered ductile irons
  1. Tez No: 46739
  2. Yazar: ALİ S. TAHERY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DURMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
V. ÖZET Bu çalışmada, GGG-40 ve GGG-70 grubu standart küresel grafitli dökme demir numuneler, 900 °C'de 100 dakika östenitleme işlemini takiben, 250 °C, 300 °C, 350 °C ve 400 °C sıcaklıklarda 30, 60 ve 120 dakika süreyle östemperleme işlemine tabi tutulmuş ve östemperleme sıcaklık ve süresine bağlı olarak aşınma davranışları incelenmiştir. Aşınma pin-on-disk yöntemiyle yapılmış, yük 10 N ve hız 1 m/sn olarak sabit tutulmuştur. Yapılan çalışmada östemperleme sıcaklık ve süresinin artması ile her iki grup numunelerin aşınma dirençlerinde ve sertlik değerlerinde azalma tesbit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre 250 °C - 400 °C sıcaklık aralığında kalmak koşuluyla GGG40 ve GGG70 grubu numunelere uygun östemperleme ısıl işlemi yaparak özellikle aşınma dirençlerini GGG40 grubunda 3-4.5 katma ve GGG70 grubunda ise 1.5-3 katma çıkarmanın mümkün olduğu görülmüştür.. Her iki grup numuneler üzerinde yapılan deney sonuçlan incelendiğinde, optimum aşınma ve sertlik özelliklerinin 900 °C de 100 dakika östenitleme işlemini takiben 300 "C'de 60 dakika östemperleme işlemi sonucu elde edildiği görülmüştür. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY WEAR BEHAVIOUR OF AUSTEMPERED DUCTILE IRONS In this study, the wear behaviour of the samples obtained from standard GGG-40 and GGG-70 spheroidal graphitic irons which had been previously subjected to austenisation at 900 °C for 100 minutes followed by austempering at temperatures of 250 °C, 300 °C, 350 °C and 400 °C for 30, 60 and 120 minutes, was examined. Wear characteristics of the as-cast and the austempered samples were determined by a pin-on-disc technique at a constant sliding speed of 1 m/s under a load of 10 N without lubricant. Results showed that austempering heat treatment had increased the wear resistance of the standard GGG-40 class material by a factor from 3 to 4.4 and that of the standard GGG-70 class material by a factor from 1.5 to 3. Furthermore it has been found that austempering time and temperature had a profound effect on wear and hardness properties of both type of materials as such that increasing austempering temperature and time had considerably decreased the wear resistance and hardness of the both materials. Optimum combination of wear and hardness properties were obtained at austempering temperature of 300 °C for 60 minutes. 82