Cam yapı malzemelerinin farklı derece gün bölgelerindeki enerji performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the energy performance of glass construction materials in different degree day regions
  1. Tez No: 372918
  2. Yazar: ELNAZ BAGHERI FARAHBAKHSH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZUHAN BURCU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapı sektöründe enerji verimliliğine katkı sağlamak amacıyla mevcut binalarda enerji tüketimi azaltılmalı ve yeni binalar enerji etkin tasarlanmalıdır. Binaların opak ve saydam yüzeyleri, enerji kazanç ve kayıpları açısından büyük önem taşımaktadır. Cam tipi, binalarda saydam yüzeylerin sebep olduğu enerji kazanç ve kayıp miktarlarını etkileyen parametrelerden biri olup binanın ısıtma amaçlı enerji tüketimini etkileyebilir. Camların sebep olabileceği enerji tüketim miktarının ön tasarım evresinde iklimsel özelliklere göre analiz edilmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi enerji etkin tasarımlar açısından önemlidir. Bu bağlamda tez çalışmasında, Türkiye'de sayıları hızla artan konut binalarında enerji etkin cam tiplerinin seçimi konusunda farkındalık yaratılması ve bu konuda yapı sektöründeki ilgili aktörlere ışık tutulması hedeflenmektedir. Bu çerçevede, TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı kapsamında, Türkiye'nin üç farklı derece gün bölgesinde yer aldığı varsayılan Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin tip bir konut projesi dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmıştır. Tek ısıcam, çift ısıcam, tek low-e cam ve çift low-e cam seçeneklerinden oniki senaryo oluşturulmuştur. Bu senaryolar, mekan ısıtması için doğalgaz kullanımından kaynaklanan enerji tüketimi açısından enerji analiz programı eQUEST ile analiz edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre cam tipinin enerji tüketimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Type of glass has become one of the parameters affecting the amount of energy gains and losses caused by transparent surfaces and can affect energy consumption used for heating buildings. The analysis of glasses according to climatic conditions and development of solutions for the amount of energy consumption caused by glasses is very important from energy-efficient design perspective. In this regard, this thesis aims to raise awareness in the increasing number of residential buildings in Turkey on the selection of energy-efficient glass types and provide guidelines for the actors involved in the construction sector. Accordingly, in TS 825 for buildings, under Standard for Thermal Insulation Regulations, a typical housing project from default Mass Housing Administration (TOKI) located in three regions with different degrees of sunlight was evaluated. Twelve scenarios were created from single glazing, double glazing, single low-e glass, and double low-e glass options. These scenarios were analyzed by eQuest energy analysis program in terms of natural gas use for space heating and energy consumption. The obtained results indicated that the type of glass was found to affect energy consumption.