Efficiency analysis of an installed wind farm
Kurulu bir rüzgar çiftliğinin verim analizi
  1. Tez No: 372930
  2. Yazar: AKIN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada bir rüzgâr çiftliğinin 5 adet türbinine ait rüzgâr hızı, rüzgâr yönü, güç üretimi ve hava sıcaklığı verileri kullanılarak ilgili türbinlerin enerji ve ekzerji analizi ve türbinlere ait verimlilik çalışması yapılmıştır. Santralin enerji kayıpları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir; enerji ve ekzerji analizlerinin, türbinlerin aylık ve günlük performans değerlendirmesindeki önemi araştırılarak, sonuçlara etkiyen parametreler ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Türbinlerin aerodinamik analizi ise dört türbine ait veriler kullanılarak yapılmıştır. Sistemin performansına etkiyen, Betz kriteri, güç katsayısı, enerji dengesi ve egzerji dengesinin analizi yapılmıştır. Türbinlerin enerji üretimine başladığı ve üretimi sonlandırdığı hız aralığının, çalışmada dikkate alınan beş adet türbin üzerindeki güç üretimini ve enerji kayıplarını nasıl etkilediği anlatılmıştır. Sonuç olarak, rüzgâr enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümünde, meydana gelen enerji kayıplarının, verimdeki anlık çalkantıların sebeplerine açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Üretim esnasındaki aerodinamik verilerin birbirleriyle karşılıklı olarak nasıl değiştiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, energy analysis and efficiency study of turbines of a wind farm were performed using data of wind speed, wind direction, air temperature and electric generation, of five selected turbines. Wind energy losses of the plant, monthly and daily performance of turbines were carried out. Parameters influencing the results were also examined in detail. Aerodynamic analysis of turbines was conducted using data of five turbines. Analysis of factors affecting system performance, Betz criteria, power coefficient, energy balance and exergy balance were conducted. Magnitude of wind speeds where turbines start and stop energy generation and influences of these wind speeds on power production and energy losses of five turbines were examined. Consequently, clarifications on the reasons of the losses during conversion of wind power into electric energy, and clarifications on the reasons of instantaneous fluctuations in efficiencies were aimed to be explained. Interactions between aerodynamic parameters during power generation were also reported.