Lantanit katkılı borat taneciklerin sentezi karakterizasyonu ve lüminesans özellikleri
Synthesis, characterization and luminescence of lanthanide doped borate particles
- Tez No: 372929
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada son yıllarda üzerinde bir çok araştırma yapılan lantanitleri (Eu, Dy, Nd, Ce) kullanarak borat tanecikler sentezlenmiştir. Lantanit katkılı lüminesans maddelerin sentezlenmesi için kolay, ucuz ve verimli olan yanma yöntemi kullanılmıştır. Sentezlenen maddelerin yanısıra, lantanit elementlerin derişimlerinin, ışıma şiddeti üzerine etkileri incelenmiştir. Elde edilen fosforesans tozların X-ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapıları incelenmiştir. Ana kristal yapıda değişiklik olup olmadığı katkılanan lantanitlerin derişimine göre elde edilen örgü parametreleri ile değerlendirilmiştir. Fotolüminesans spektroskopisi ile katkılanan lantanitlerin (aktivatör ve ko-aktivatörlerin) ışıma şiddeti üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, borate particled phosphorescent materials were synthesized by doping lanthanide elements on which recently many studies focused ( Eu, Dy, Nd, Y, Ce). In order to obtain lanthanide activated luminescence materials, easy, cheap, and high yielded combustion method were used. In addition to novel synthesis of luminescence material, the effect of lanthanide concentrations on light emisssion intensity was investigated by using photoluminescence measurements. Structural characterization of the phosphorescent powder was carried out using X-ray powder diffraction (XRD) and scanning electron microscope (SEM) techniques, structural alterations were evaluated by lattice parameters influenced by lanthanide concentration in crystal structure.