Gıda ürünlerinde risk iletişimi: Adana ili süt örneği
Risk communication in food products: Case of milk in Adana
- Tez No: 372940
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Adana ilinde yaşayan insanlarla süt tüketiminde risk iletişimi hakkında bir araştırma yapılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda, süt tüketiminde temel bilgi kaynakları hakkında 384 rastgele seçilmiş bireyle yüzyüze anket yoluyla görüşülmüştür. Temel bulgu, süt tüketimindeki riskler hakkında doktorlar ve bilimadamları tarafından verilen bilgilere, insanların büyük çoğunluğu güvenmektedir. Sağlık konularında kadınlar, erkeklerden daha fazla medyayı kullanmaktadır. Ne var ki, katılımcıların %18'i satın aldıkları süt ile ilgili bir problem yaşadıklarında herhangi bir yere şikayet etmemektedir. Dahası, süt ile ilgili problemler hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı bilgilendirmek için“Alo 174”ü katılımcıların yalnızca %6'sı aramaktadır. Tüketilen süt miktarı ile çocuk sayısı arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Katılımcıların yalnızca %9'u sütü çocukları için bir gıda ürünü olarak tüketmektedir; genel olarak yoğurt ve ayran gibi aileye yönelik ürünler için kullanılmaktadır. Kitle iletişim araçları, gıda güvenliği hakkında bilgilendirme yaparken dikkatli olmalıdır. Bunlar, kullanıcıların güveninin kazanmak için gıda güvenliği hakkında gerçek, yansız ve zamanında bilgiler sağlamalıdır. İlerleyen yıllardaki çalışmalar, risk iletişimi konusunu da içermelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to carry out research into people living in Adana province about risk communication in milk consumption. For this reason, 384 randomly selected people were interviewed face to face basis using questionnaire about their main information sources at milk consumption. Major findings were, majority of people trust information about risks in milk consumption when provided from doctors and scientist. Women has been using media more than men about health issues. Unfortunately, 18 % of participants did not complaint anywhere when they had problems about their purchased milk. Only 6% of them made call“ALO 174”to inform the Ministry of Food, Agriculture and Livestock about problems with milk. There was no relation between amount of milk consumed with number of children. Only 9% of them comsumed milk as a food product for children, they mainly consumed as a family product such as yogurt and ayran. Mass media should be careful when providing information about food safety. Mass media should provide true, unbiased and timely information about food safety to earn users trust. Future researchs should be conducted about risk communication.