Adana ilinde çiftçilerin pülverizatör dolumu, temizliği ve biobed kullanımı konusundaki alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of farmers habits related with filling and cleaning of sprayer and biobed using in Adana province
  1. Tez No: 372941
  2. Yazar: TÜLİN DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MUSA BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, bitkisel üretim yapan çiftçilerle bireysel görüşme yapılarak çiftçilerin pülverizatör dolumu, temizliği ve biobed kullanımı konusundaki alışkanlıkları incelenmiştir. Çalışmada, Adana ili merkez olmak üzere Yüreğir ve Seyhan İlçe Tarım Müdürlüklerine gelen çiftçiler arasından rastgele seçilmek suretiyle bireysel görüşme yapılmıştır. Çiftçilere öğrenim durumları, yaşları, ilaçlama öncesi pülverizatör dolumlarını nerede yaptıkları, her ilaçlama sonrasında pülverizatör temizliği yapıp-yapmadıkları, temizliği ne ile yaptıkları gibi sorular sorulmuştur. Bireysel görüşmeye katılan çiftçilerin ortalama yaşlarının 50.5 yaş, %37.6'sının ilkokul mezunu ve eğitim ortalamalarının 8.8 yıl olduğu belirlenmiştir. Pülverizatör sahipliği incelendiğinde; çiftçilerin %93'ünün kendilerine ait pülverizatörleri olduğu görülmektedir. Kullanılan pülverizatörlerin %58.4'ünün tarla pülverizatörü olduğu belirlenmiştir. Çiftçiler pülverizatörlerini en fazla çiftlik avlusunda doldurmakta (%41.6) ve temizlemektedir (%57.4). Çiftçilerin çevre kirliliğinin azaltılması konusunda %82.2'sinin ekipman ve yapı yatırımı konusunda devletten destekleme beklediği sonucuna varılmaktadır. Biobedi %7.9'unun daha önce duyduğu ve %35.6'sının biobedi kendi avlusunda kullanmak istediği görülmektedir. Tarım alanlarında pülverizatör dolumu ve temizliği sırasında pestisitlere bağlı çevre kirliliğini en aza indirmek için çiftçilere biobed hakkında görsel bilgilendirme ve seminer etkinlikleri düzenlenmesinin önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was investigated that farmers' habits on filling, cleaning of sprayer and biobed in Adana province. By means of personal interview farmers were randomly selected in this research. In form, it was inquired to farmers such as their education, age, where filling and cleaning the sprayer, what cleaning material, etc. In this research, it was determined that mean age of farmers was 50.5 years old, education of farmers was 37.6% primary educated, and mean education of farmers was 8.8 years. It was obtained that 93.0% of farmers has sprayer, and 58.4% of sprayer was field sprayers. In this study, farmers generally fill (41.6%) and clean (57.4%) of their sprayer in farmyard. Farmers (82.2%) hope the government support about equipment and structure for minimizing pesticide pollution in environment. 7.9% of farmers declared that they had previously knowledge of biobed. It was recommended that organizations such as visual information and seminar should be arrange to farmers about biobed for minimizing of pesticide contaminated environment during filling and cleaning of sprayers in Turkey.