Classical jet shape measurements in proton-proton collisions at at CMS experiment
CMS deneyinde 7x7 TeV'lik proton-proton çarpışmasında jet şekillerinin araştırılması
  1. Tez No: 372939
  2. Yazar: KADRİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez çalışması, 7 TeV'lik kütle merkezi enerjisine sahip proton-proton çarpışmalarında klasik jet şekillerinin ölçümlerini sunmaktadır. Bu çalışma için çarpışma verisi, BHÇ'de bulunan CMS detektöründen 2010 yılında yapılan veri-alımı esnasında toplanmıştır ve 36 pb-1'lik toplam ışıklılığa karşılık gelmektedir. Klasik jet şekilleri, jetin ekseninden olan uzaklığın bir fonksiyonu olarak dik momentum dağılımınin bir kesri olarak tanımlanır. Jet içerisindeki parçacıklar, parçacık-akış algoritması kullanılarak yeniden oluşturulmuş ve kalibre edilmiştir. Bu çalışmada parçacık-akış jetleri anti-kT jet kümeleme algoritması kullanılarak yeniden yapılandırılmıştır. Jet şekilleri ölçümleri, hem ile 'lik rapidite aralığını hemde 20 GeV ve 1 TeV arasındaki dik momentum aralığını kapsamaktadır. Klasik jet şekilleri, diferansiyel ve integre edilmiş jet şekilleri olmak üzere iki farklı değişken ile ölçülmüştür. Bu iki değişken parçacık seviyesine düzeltilmiş ve KRD'den esinlenmiş farklı MC üreteçlerinin öngörüleri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada PYTHIA ve HERWIG++ gibi MC üreteçleri kullanılmıştır. PYTHIA öngörüleri için farklı ayarlar kullanılmıştır ki her bir ayar farklı hadronizasyon, duş ve altlayan olay modeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the jet shape measurements in proton-proton collisions at a center-of-mass energy of 7 TeV. The collider data were collected by CMS detector at the Large Hadron Collider during 2010 data-taking and correspond to an integrated luminosity of 36 pb-1. Classical jet shapes are defined as the fractional transverse momentum distribution as a function of the distance from the jet axis using the particle reconstructed and calibrated using particle-flow algorithm. In this analysis, particle-flow jets are reconstructed using anti-kT jet clustering algorithm. Jet shape measurements covers rapidity range between and and a transverse momentum between 20 GeV and 1 TeV. Jet shapes are measured with two different variables called as differential and integrated jet shapes. This two variables are corrected to particle level and compared with predictions from various QCD-inspired Monte Carlo generators such as PYTHIA and HERWIG++. For PYTHIA predictions different tunes are used in which have different underlying event, showering and hadronization models.