Farklı malzemeler kullanılarak üretilmiş bimetalik malzemelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of bi-metallic components produced used different materials
  1. Tez No: 373017
  2. Yazar: IŞIK ÇETİNTAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında farklı iki malzemeler kullanılarak tek bir parça olarak elde edilen bimetalik silindirik malzemelere açık kalıpta dövme işlemi uygulanarak davranışları incelenmiş ve mekanik özellikleri tespit edilmiştir. Pirinç, bakır ve 1020 çeliği farklı boyutlarda kullanılarak üretilen 2 farklı model bimetalik malzeme örnekleri deneysel olarak hidrolik pres yardımıyla %15, %30 ve %40 redüksiyon ile dövme işlemine tabi tutulduktan sonra analitik hesaplama ve FEM simülasyonu ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Malzeme akışı, dövme işlemi boyunca etkiyen kuvvet ve malzeme ara yüzlerinin etkileşimi gibi parametreler önerilen malzeme kombinasyonlarının uygun olduğu yönünde sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines behaviour and mechanical properties of cylindirical bimetallic materials that produced as a single part using two different materials during cold upsetting process. Two models are considered with the combination of pure copper, brass and 1020 steel. At first these bimetallic materials have been apllied cold upsetting process using a hydraulic press with %15, %30 ve %40 reduction and then results are compared with FEM simulation and analytical approach. Material flow, upsetting load and interface conditions have yielded considerable insight into the process of producing bimetallic parts with these material combinations.