Yığma prosesinde kullanılan farklı yağlayıcıların bi-metalik malzemelerin malzeme akışına etkisi
İnvestigation of effects of different lubricants during upseting on bimetalic compenent material flow
  1. Tez No: 469088
  2. Yazar: NÜKET ANDAÇ KARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bi-metalik malzeme üretimi son zamanlarda ilgi çeken bir araştırma sahası haline gelmiştir. Yapılacak olan çalışma ile bi-metalik malzemelerin oluşumu için kullanılacak malzemelerin mekanik özellikleri ile üretimi yapılan bi-metalik malzemenin mekanik özellikleri karşılaştırılıp, farklı yağlayıcılar kullanımının malzeme akışları irdelenecektir. Ayrıca bu tezde farklı malzemeler kullanılarak üretilecek olan bi-metalik malzemelerin farklı yağlayıcılar kullanılarak mekanik özellikleri incelenecektir. Üretimi yapılacak olan bi-metalik malzeme ile farklı yağlayıcıların avantajları ve dezavantajları hakkında yaklaşımda bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Bi-metallic material production has recently become an interesting research field. The mechanical properties of the materials to be used for the formation of bi-metallic materials and the mechanical properties of the bi-metallic materials produced will be compared and the material flows of the use of different lubricants will be examined. Furthermore, in this thesis, the mechanical properties of bi-metallic materials produced using different materials will be examined by using different lubricants. The advantages and disadvantages of different lubricants will be approached with the bi-metallic material to be produced.