Balıkesir Orman Fidanlığında üretilen Kazdağı Göknarı (Abies equi-trojani aschers et sinten) fidanlarında morfolojik özellikler
Morphological characteristics of Kazdagi Fir (Abies equi-trojani aschers et sinten) seedlings produced in Balikesir Forest Nursery
  1. Tez No: 373052
  2. Yazar: DUYGU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Türkiye'de sınırlı alanda yayılış gösteren Kazdağı göknarı (Abies equi-trojani aschers et sinten) üzerinde gerçekleştirilen“Balıkesir Orman Fidanlığında Üretilen Kazdağı Göknarı (Abies equi-trojani aschers et sinten) Fidanlarında Morfolojik Özellikler”konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında, türün fidanlık tekniğine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, türün Balıkesir Orman Fidanlığında üretilen 2+0, 3+0 ve 4+0 yaşlı tüplü fidanlarda ve her yaş grubundan 2013 yılı büyüme dönemi sonunda örneklenen 100'er bireyde fidan boyu, kök boğazı çapı ve dal sayısı değerlendirilmiştir. Çalışmada fidanların kalitesi ile fidan özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Çalışma sonucunda 2+0, 3+0 ve 4+0 yaşlı fidanlarda ortalama fidan boyu, kök boğazı çapı ve dal sayısı değerleri sırasıyla 20.4 cm, 27.3 cm ve 37.8 cm; 8.2 mm, 8.9 mm ve 10.9 mm, 5.1 adet, 6.8 adet ve 7.5 adet bulunmuştur. Fidanların, TSE kalite sınıfları ve oluşturulan yeni sınıflandırmaya göre çoğunlukla kaliteli fidan sınıfında yer aldığı ortaya çıkmıştır. Diskriminant analizi sonucunda yeni kalite sınıflarının başarılı olduğu anlaşılmıştır. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda çalışmaya konu özellikler arasında genel olarak istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05) pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Çalışma sonuçları türün fidanlık tekniği uygulamaları bağlamında tartışılmıştır. Ancak, çalışma sonuçları arazi aşaması ile desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This M.Sc. thesis entitled“Morphological Characteristics of Kazdagi Fir (Abies equi-trojani aschers et sinten) Seedlings Produced in Balikesir Forest Nursery”was carried out on of Kazdagi Fir which had restricted natural distribution to contribute for nursery practices of the species. Seedling height, root-collar diameter, number of branches were examined in 2+0, 3+0 and 4+0 year of Kazdagi Fir containerized seedlings sampled 100 from each age group in Balikesir Forest Nursery at the end of growing period of 2013. Seedling quality and relation among the characteristics were investigated. Averages of seedling height, root-collar diameter, number of 2+0, 3+0 and 4+0 year seedlings were 20.4 cm, 27.3 cm and 37.8 cm; 8.2 mm, 8.9 mm and 10.9 mm, 5.1, 6.8 and 7.5, respectively. Most of the seedlings of both species were high quality classes in both quality classes of Turkish Standard Institute and new classification. The new classification was suitable for the seedlings according to results of Discriminant analysis. There were generally positive and significant (p≤0.05) relations among characters based on results of correlation analysis. Results of the study were discussed for nursery practice of the species. Results of the study could be combined by field stage.