Türkiye'de orman fidanlıklarından temin edilen çam tohumlarında, Diplodia sapinea varlığının tespiti
Determination of the presence of Diplodia sapinea in pine seeds supplied from forest plants in Turkey
- Tez No: 679600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLDEN ADAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Diplodia sapinea, koniferlerde ciddi zararlara neden olmakta ve kozalakların patojenle enfekteli olması durumunda tohum üretimini ve çimlenmeyi önemli derecede azaltmaktadır. Bu tez çalışmasında, Antalya, Balıkesir, Denizli, Eskişehir ve Isparta illerine bağlı orman fidanlıklarından temin edilen Pinus brutia, Pinus nigra ve Pinus pinea tohumlarında D. sapinea varlığı seçici besi ortamı kullanılarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Kızılçam ve fıstık çamı tohumlarında morfolojik ve moleküler teşhis çalışmaları ile elde edilen izolatların D. sapinea olduğu belirlenmiştir, karaçam tohumların hiç birinde fungal izolat elde edilememiştir. D. sapinea, Balıkesir fidanlığından temin edilen fıstıkçamı tohumlarında %4, kızılçam tohumlarında %1 ve Antalya fidanlığından alınan fıstıkçamı tohumlarında %1 oranında elde edilmiştir. Tohumlardan seçici besi ortamında D. sapinea haricinde başka fungal koloniler de gelişim göstermiş ve bu türlerde morfolojik olarak teşhis edilmiştir. Araştırma sonucunda tohumlardan en fazla izole edilen funguslar sırasıyla, Sydowia polyspora, Alternaria alternata ve Aspergillus niger türü olmuştur. Yine tohumlarda zararlı olduğu bilinen Fusarium spp. ve Fusarium oxysporum ve Rhizoctonia solani'de tohumlardan izole edilen fungus türlerindendir. Tohumlardan izole edilen diğer fungus türleri; Trichoderma harzianum, Aureobasidium pullulans, Trimmatostroma salicis, Rhizoctonia solani, Chaetomium globosum, Stephylium spp'dir.
Özet (Çeviri)
Diplodia sapinea causes serious damage to conifers and significantly reduces seed production and germination if cones are infected with the pathogen. In this thesis, it was aimed to determine the presence of D. sapinea in Pinus brutia, Pinus nigra and Pinus pinea seeds obtained from Antalya, Balıkesir, Denizli, Eskişehir and Isparta forest nurseries. Fungal colonies other than D. sapinea grew from seeds on selective nutrient medium and were also identified morphologically. As a result of the research, it was determined that the isolates obtained were Diplodia sapinea from Crimean pine and stone pine seeds. D. sapinea was obtained at a rate of 4% in stone pine seeds from Balıkesir nursery, 1% in red pine seeds and 1% in stone pine seeds from Antalya nursery. The most commonly isolated other fungi from seeds were Sydowia polyspora, Alternaria alternata and Aspergillus niger, respectively. Fusarium spp., which is known to be harmful in seeds. Fusarium oxysporum and Rhizoctonia solani from the fungus species isolated from seeds. Other types of fungi isolated from seeds; Trichoderma harzianum, Aureobasidium pullulans, Trimmatostroma salicis, Rhizoctonia solani, Chaetomium globosum, Stephylium spp.