Extremal a-statistical limit points via ideals
İdeallere göre a istatistiksel yakınsaklık
- Tez No: 373106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Anahtar Kelimeler: ·Istatistiksel yak¬nsakl¬k, ideal, A-yo¼gunluk, AI-istatistiksel yak¬nsakl¬k, AI-istatistiksel y¬¼g¬lma noktalar¬. 2014, 25 sayfa ii, Statistical convergence, ideal, A-density, AI-statistical convergence, AI-statistical cluster point. 2014, 25 pages
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu tez dört bölümden olu¸smaktad¬r. Birinci bölümde, konunun amacı ve kapsamı hakkında bilgilere yer verilmistir. Ikinci bölümde, konunun tarihi gelisimine ve literatür özetine yer verilmistir. Üçüncü bölümde, ilk olarak, istatistiksel yaknsaklık ve ideal yakınsaklık kavram- larına iliskin temel bilgiler incelenmistir.Ikinci olarak, konunun temelini olus- turan ideallere göre istatistiksel yakınsaklık teorisi incelenmistir. Son olarak, A-yogunluk ve A-istatistiksel yakınsaklık kavramları hatırlatılarak bu kavram- ların temel özelliklerine yer verilmi¸stir. Dördüncü bölümde, ideallere göre ekstremum A-istatistiksel yıglma noktaları kavramı tanımlanmıs ve bazı özellikleri incelenmistir. Elde edilen sonuçlar Fridy ve Orhan (1997) ve Kostyrko vd. (2005) tarafından verilen sonuçların bir ben- zeri olup, bu notasyonlar A-istatistiksel limit noktası ve A-istatistiksel yıgılma noktası notasyonlarının bir genellemesi niteligindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the rst chapter, the aim and scope of the subject are presented. In the second chapter, the historical background and the literature review of the subject are presented. In the third chapter, rst, some preliminaries related to the concepts of statis- tical convergence and ideal convergence are considered. Second, the statistical convergence via ideals are considered. Finally, the concepts of A-density and A-statistical convergence are recalled, and their basic properties are considered. In the fourth chapter, the concept of extremal A-statistical cluster points via ideals is introduced, and some properties are investigated. The result are ana- logues to those given by Fridy and Orhan (1997) and Kostyrko et. (2005). These notions generalize the notions of A-statistical limit point and A-statistical clus- ter point.