Metal enjeksiyon yöntemi ile üretilen alüminyum malzemelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Examination of mechanical properti̇es of aluminium components produced by the metal injection method
  1. Tez No: 373147
  2. Yazar: SONER DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında Basınçlı döküm yöntemlerinden biri olan Metal Enjeksiyon Yöntemi İle Üretilen Alüminyum Malzemelerin Mekanik Özellikleri incelendi. Bunun için farklı enjeksiyon basınçlarında alınan numunelerin mekanik özellikleri, mikro fotoğrafları ve metalürjik yapısı incelendi. Deneylerin yapılacağı numunelerin üretimine geçtiğimizde üç farklı numune için üçer adet farklı değerlerde basınç ve soğutma sürelerinde baskılar alınmıştır. İlk numune için 300 MPa ikinci numune için 500 Mpa ve üçüncü numune için 700 MPa basınç ve 30 s, 38 s ve 43 s soğutma süresi uygulanarak numuneler üretilmiştir. Enjeksiyon basıncı 300 MPa'dan 500 MPa'la çıkarıldığında akma mukavemeti 3,2 MPa artmış, 700 MPa'a çıktığında ise 3,9 MPa daha artmıştır. Çekme mukavemeti ise 300 MPa basınçta 272,4 MPa, 500 MPa basınçta 301,1 MPa ve 700 MPa basınçta 270,1 MPa' değerleri verdiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak enjeksiyon basıncı miktarı artırılarak alınan numune özellikleri incelendiğinde gözeneklilik miktarında önemli ölçüde azalmaların olduğu görülmüştür. Basınç miktarı arttıkça akma mukavemeti çok az miktarda artmıştır, ancak belli bir basınçtan sonra çekme mukavemeti azalmaktadır. Üretilen numunelerin 100 g yükte 10 saniye sürede alınan mikro sertlikleri incelendiğinde enjeksiyon basıncının artmasıyla sertlik miktarında çok az bir artış miktarı olduğu ve enjeksiyon basıncının sertlik üzerinde çok fazla bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen sayısal sonuçlar çizelgeler halinde deney sonuçları bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical properties of aluminum materials produced by metal injection method, one of die casting procedures, were examined. Therefore, mechanical properties, micro-photos and metallurgic structure of samples taken under different injection pressure were analyzed. When samples to be tested were started to produce, three different values of pressure and cooling periods were chosen for three different samples. Each sample was produced by applying pressure in the values of 300MPa, 500 kg/cm² and 700 MPa. Cooling periods for each sample is 30 h, 38 h and 43 h respectively. When samples to be tested were started to produce, three different values of pressure and cooling periods were chosen for three different samples. Each sample was produced by applying pressure in the values of 300MPa, 500 kg/cm² and 700 MPa. Cooling periods for each sample is 30 h, 38 h and 43 h respectively. When injection pressure was raised from 300MPa to 500MPa, yield strength increased 3.2 Mpa and when it was raised to 700MPa, it increased 3.9 MPa more. Tensile strength was seen to give the results of 272.4 MPa under 300 MPa pressure; 301.1 MPa under 500MPa and 270.1 MPa under 700 MPa pressure. Consequently, when sample properties were examined by increasing the amount of injection pressure, significant decreases were realized in porosity amount. When pressure amount was increased, yield strength increased in a small amount however, tensile strength decreased after a certain amount of pressure. When micro-rigidities of produced samples taken under 100 gram load and in the period of 10 seconds were examined, it was found out that the amount of rigidity had a very little increase after increasing injection pressure and it did not have a significant effect on the rigidity. Numerical results obtained from the experiments were given in“experiment results”part