Kıta içi su kaynağı su kalitesinin telemetrik sistemle izlenmesi
Supervising in site water resources water quality via telemetric system
- Tez No: 373146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kıta içi su kaynakları mikroorganizmaların kolayca çoğalma fırsatı bulabildiğinden dolayı insanlara hastalıkların en kolay bulaşma imkanı bulduğu yerlerin başında gelmektedir. Bu yüzden rezervuarlarda dezenfeksiyonun sürekli olması gerekmektedir. Bu da ancak rezervuarın su kalitesinin Orman ve Su İşleri Bakanlığının belirlediği standartlarda olması ile sağlanabilir. Su kalitesi tespitinin anlık olarak izlenmesi suyun kalitesine anlık müdahale yapılmasına imkan verecektir..NET mimarisi ile hazırlanan yazılımla yüzme havuzundaki suyun sıcaklık, pH ve Klor değerleri anlık olarak bir veritabanına aktarılmıştır. Yapay zeka teknolojilerinden uzman sistemler tekniği ile yüzme havuzu su kalitesi Orman ve Su İşleri Bakanlığının belirlediği kriterler referans alınarak değerlendirilmiştir. Su kalitesinin değerleri tanımlanan her bir kullanıcı için anlık değişimi grafiksel olarak web ortamında gösterilmiştir. Geliştirilen web arayüzü sayesinde kullanıcılar ölçülen parametrelerin değerlerini raporlar halinde görebilmektedirler. Kullanıcıların geliştirilen web arayüzü sayesinde belirlediği periyodik zamanlarda suyun anlık kalite durumunu ve ölçülen değerleri SMS olarak alması da sağlanmıştır.Ayrıca kullanıcılar her bir parametre için ayrı ayrı belirlediği alt ve üst limit değerlerine göre cep telefonuna alarm kısa mesajları alabilmektedirler.Yetkili olarak tanımlanan bir kullanıcı, geliştirilen sistemde yer alan programlanmış GSM PLC sayesinde cep telefonundan kısa mesaj göndererek sisteme bağlı olan dozajlama pompalarına müdahale edebilmektedir. Bu da rezervuar şartlandırmasının uzaktan gerçekleştirilmesine imkan verebilmektedir. Bu tez çalışmasında, telemetrik sistemle kıta içi su kaynaklarındaki suyun kalitesinin anlık değerlendirmesi yapılmış, değerlendirme sonuçları raporlanmış ve uzaktan kontrollü dozajlama işlemi de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In site water resources are one of the main places that microorganisms can reproduce and make people get infected easily. Because of these reasons pools must be sterilized continuously. This can only be done if the water quality of the pool is in the standards of the Ministry of Forestry and Water Affairs. Monitoring water quality in real- time gives us instant response opportunity. With the software prepared by the .Net architecture pool's real- time temperature, pH, and chlorine values were transferred to a database. Swimming pool's water quality evaluated and compared with the Ministry of Forestry and Water Affairs standards via the expert system technique which is one of the artificial intelligence technologies. Water quality values graphically displayed on the web environment for each defined user. Users are able to see the measured values of parameters in the form of reports with the developed web interface. Users are also able to determine periodic times to receive SMS of the water quality status by using the developed web interface. Users can also receive alarm messages for each parameter if they set upper and lower limit. Authorized user can interfere to the attached dosing pumps by sending SMS with the programmed GSM PLC in the developed system. This also gives us opportunity to condition the reservoir remotely. In this study, evaluation of the instant water quality made for in site water resources via telemetric systems, evaluation results reported, and remote controlled dosing operation was performed.