Topraksız domates yetiştiriciliğinde kullanılan farklı ortamların verim, kalite ve bitki besin elementi tüketimi üzerine etkileri
Effect of different substrates on yield, quality and plant nutrition consumption of soilless culture in tomato growing
  1. Tez No: 373165
  2. Yazar: PINAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKTAŞ, PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, sera koşulları domates yetiştiriciliğinde topraksız tarımda yaygın olarak kullanılan kaya yünü, Hindistan cevizi lifi ve perlit substratlarının domates bitkisi üzerine gelişimi, verim ve meyve kalitesi üzerine etkileri ayrıca ortamların besin elementi tüketimi üzerine etkileri incelenmiştir. Yetiştirme yöntemi olarak torba kültürü kullanılmıştır. Denemede bitki biyoması, yaprak; boyu, genişliği ve indeksi ölçümlerinin yanında, meyve; tat, aroma, asitlik, suda çözülebilir kuru madde (SÇKM) miktarı ve likopen içeriği gibi meyve kalite parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca ortamların yaprak besin elementi konsantrasyonları (N,P,K) ile su ve besin elementi tüketim miktarları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu sonuçlara göre, en iyi meyve kalitesi Hindistan cevizi lifi kullanılarak yapılan domates yetiştiriciliğinde belirlenirken en yüksek toplam verim ise perlit ortamında bulunmuştur. Yapraklarda yapılan analizlerde azot (N), fosfor (P) ve potasyum (K) içeriği bakımdan ortamlar arasında istatiksel anlamda bir fark belirlenmemiştir. Kullanılan besin solüsyonu ve gübre miktarı açısından ise en yüksek değere perlit ortamında rastlanırken, bunu Hindistan cevizi lifi ve kayayünü ortamları takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated to determinate the effect of widelly used of soilless culture subsrate such as rockwool, coconut fiber and perlite su on plant growth, yield and fruit quality further media nutrient consumption on tomato cultivation under greenhouse condation. As a growing system was used horizontal bag culture. In the experiment, plant biomass, leaf; height, width and next to index measurements besides, fruit; taste, aroma, acidity, water-soluble solids (TSS) content and lycopene content as well as fruit quality parameters were determined. In addition, leaf nutrient concentration (N,P,K) with water and nutrient consumption of substrates have been investigated. According to these results, the most fruit quality was determinated in coconut fiber while the highest total yield was reached in perlite cultivation of tomatoes. In plant leaf analysis on nitrogen (N), phosphorus (P), potassium (K) were not showed significantly difference between the substrates. The highest value of using nutrient solution and amount of fertilizer were detected in perlite substrate while it was followed by cocopeat and rockwool substrates.