Sera domates yetiştiriciliğinde biyostimulantların verim, bitki besleme ve ürün kalitesi üzerine etkileri
The effect of biostimulant applications on yield, plant nutrition and prpduct quality in greenhause tomato cultivation
- Tez No: 788332
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasın da topraksız tarım sera domates üretiminde ilkbahar yetiştiriciliğinde kimyasal gübrelere ek olarak farklı biyostimulant gübreler periyodik olarak yapraktan ve kökten uygulanmıştır. Kullanılan biyostimulantlar amino asit, bakteri fülvik asit, kitosan ve vermikomposttur. Topraksız yetiştiricilik olarak cocopeat ortamında yapılan çalışmada Samyeli F1 domates çeşidi kullanılmıştır. Denemede biyostimulant uygulanan bitkiler kontrol bitkisinden daha başarılı olmuştur. En az domates verimi 7.66 kg/m2 ile kontrol uygulamasından alınmıştır. Uygulanan biyostimulantlardan toplam verim üzerine etkisi en fazla olan uygulama kontrole göre %43 verim artışı oluşturan, 10.39 kg/m2 toplam verim ile vermikompost uygulaması olmuştur. Denemede kullanılan biyostimulantlar domates bitkilerinde bitki boyu, gövde çapı, yaprakta kuru madde oranı, ortalama meyve ağırlığı, C vitamini, toplam fenol, toplam flavonoid, SÇKM, asitlik ve EC gibi parametrelerde arttırıcı etki yapmıştır. Domates bitkisi yapraklarında yapılan makro ve mikro besin elementi analizlerine göre biyostimülantların N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn ve Cu alımını arttırıcı etkisi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak sera topraksız domates yetiştiriciliğinde biyostimülant kullanımının bitki büyümesi, verim ve meyve de kaliteyi artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different biostimulant fertilizers were applied periodically from leaves and roots in addition to chemical fertilizers in soilless greenhouse tomato cultivation. The biostimulants used are amino acid, bacterial fulvic acid, chitosan and vermicompost. Cocopeat was used as a soilless cultivation substrate and Samyeli F1 was used as a tomato cultivar. Plants treated with biostimulant in the experiment were more successful than the control plant. The least tomato yield was obtained from the control application with 7.66 kg/m2. Vermicompost application with a total yield of 10.39 kg/m2, which had the greatest effect on the total yield, increased yield by 43% compared to the control. The biostimulant used in the experiment had an increasing effect on parameters such as plant height, stem diameter, dry matter content in the leaves, average fruit weight, vitamin C, total phenol, total flavonoids, titrable acid, EC and total soluble solids in tomato fruit. According to the macro and micro nutrient analysis on tomato plant leaves, it was observed that the biostimulants increased the uptake of N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn and Cu. As a result, it was determined that the use of biostimulant in greenhouse soilless tomato cultivation increased plant growth, yield and fruit quality.