Antalya ili karanfil seralarında toprak kökenli fungal hastalık etmenlerinin belirlenmesi
Determination of soil-borne fungal disease agent of carnation greenhouses in antalya province
- Tez No: 373176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Antalya ili karanfil seralarında toprak kökenli fungusların yaygınlığı, izolasyon sıklıkları, etmenlerin tanılanması ve patojenitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Antalya ilinde Ekim 2013 ve Şubat 2014 üretim sezonunda karanfil yetiştiriciliği yapılan toplam 29 seradan hastalık belirtisi gösteren bitki örnekleri alınmış ve izolasyonlar yapılmıştır. İzolasyon sonuçlarına göre elde edilen fungusların cins ve tür düzeyinde makroskobik ve mikroskobik yöntemler kullanılarak tanıları yapılmıştır. Tanısı yapılan türlerin Turbo karanfil çeşidinde patojeniteleri belirlenmiştir. Karanfil seralarında en yaygın cins Fusarium spp. olmuş ve yaygınlık oranı %39,1-72,2 arasında değişim göstermiştir. Diğer izole edilen cinsler; Pythium sp., Rhizoctonia sp., Verticillium sp. ve Macrophomina sp.'dir. Yapılan tanılama çalışmaları sonucunda Fusarium cinsine ait türler: Fusarium acutatum, F. avenaceum, F. chlamydosporum, F. equiseti, F. oxysporum, F. poae, F. proliferatum, F. sambucinum, F. solani, F. tricinctum ve F. verticillioides olarak belirlenmiştir. Tanısı yapılan diğer türler; Macrophomina phaseolina,Pythium irregulare, Rhizoctonia solani ve Verticillium tricorpus'tur. F. oxysporum en yaygın izole edilen tür olup izolasyon sıklığı %17,1-67,9 arasında değişmiştir. F. chlamydosporum ise yaygınlığı en az olan tür olarak belirlenmiştir. Turbo karanfil çeşidindeki patojenite testi sonuçlarına göre Fusarium türlerinin hastalık şiddeti %60-88 arasında değişmiştir ve F. solani virülensi en yüksek tür olarak belirlenmiştir. Fusarium dışındaki türlerin hastalık şiddeti oranları ise %44-52 arasında olmuştur. Sonuç olarak Antalya ili karanfil seralarında toplam 15 tür belirlenmiş ve bunların karanfil yetiştiriciliğinde potansiyel problem olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of disease prevalence,isolation frequency, species and pathogenicity of soilborne fungal disease in carnation greenhouses in Antalya Province was aimed. Total of 29 plant samples showing disease symptoms were collected from the carnation greenhouses in Antalya and isolations were made, during October 2013-February 2014 growing season. According to the results of isolations,identifications were made at genus and species level of fungi obtained, using macroscopic and microscopic techniques. Pathogenicity of identified species were determined using Turbo carnation variety. The most common genus was Fusariumand prevalence rates ranged from 39,1 to 72,2% in carnation greenhouses. The other isolated genera were Pythium sp, Rhizoctonia sp, Verticillium sp and Macrophomina sp. As a result of the diagnostic studies, species belonging to the genus Fusarium were determined as F. acutatum, F. avenaceum, F. chlamydosporum, F. equiseti, F. oxysporum, F. poae, F. proliferatum, F. sambucinum, F. solani, F. tricinctum andF. verticillioides. The other identified species were; Macrophomina phaseolina, Pythium irregulare, Rhizoctonia solani and Verticillium tricorpus. F. oxysporum is the most commonly isolated species and frequency of isolation ranged from 17,1 to 67,9%. F. chlamydosporum was determined as the least widespread species. According to the pathogenicity test in Turbo carnation variety, the disease severity of Fusarium species were changed between 60-88 % and determined that F. solani had the highest pathogenicity rates among the others. The disease severity of other species except Fusariumwere below 44-52%. Consequently, a total of 15 species have been identified and has been demonstrated that have potential to cause problemin carnation cultivationin greenhouses in Antalya province.