Fethiye yöresindeki domates seralarında önemli virus hastalıklarının belirlenmesi
Determination of important virus diseases of tomatoes grown in greenhouses in Fethiye region
  1. Tez No: 373177
  2. Yazar: GÖZDE ÜRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJLA YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, ülkemizdeki domates yetiştiriciliğinde önemli bir paya sahip olan Fethiye yöresindeki domates seralarında ciddi hasara yol açan bazı viral hastalıkların tanılanması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada varlığı araştırılan virüsler Pepino Mozayik Virüsü (Pepino Mosaic Virus = PepMV), Domates Sarı Yaprak Kıvırcıklık Virüsü (Tomato Yellow Leaf Curl Virus =TYLCV) ve Lekeli Solgunluk Virüsü (Spotted Wilt Virus = TSWV)'dür. Bölgedeki domates seralarına 2012 yılının ilkbahar aylarında yapılan sürveyler sırasında domates bitkilerinde şiddetli virüs belirtileri gözlenen 186 domates yaprak örneği toplanmıştır. Virüslerin tanılama çalışmaları mekanik inokulasyon denemeleri ve DAS-ELISA (Double-Antibody Sandwich Enzyme Linked İmmunosorbent Assay) testleri ile gerçekleştirilmiştir. DAS-ELISA çalışmaları sonucunda PepMV, TYLCV ve TSWV virüslerine karşı testlenen 186 örneğin % 63.44 (118 örnek)'ünün bu virüslerden biri ya da daha fazlasıyla enfekteli olduğu belirlenmiştir. Örneklerin % 36.56 (68 örnek)'sı ise ELISA testlerinde negatif reaksiyon vermiştir. ELISA testlerinde pozitif sonuç veren örnekler mekanik inokulasyon çalışmalarında kullanılmıştır. İndikatör bitkiler üzerinde 12- 15 gün gibi bir sürede simptom çıkışı gözlenmiştir Ayrıca bu çalışmada surveyler sırasında domates seralarında virüs vektörleri tütün beyazsineği (Bemisia tabaci), sera beyaz sineği (Trialeurodes vaporariorum) ve Frankliniella occidentalis (Batı çiçek tripsi)'nin varlığı da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was conducted to determine and characterize some viruses (Pepino Mosaic Virus = PepMV; Tomato Yellow Leaf Curl Virus =TYLCV; Spotted Wilt Virus = TSWV) causing serious damage in tomato greenhouses of Fethiye region which has a great importance in Turkey`s tomato production. During surveys on spring 2012; 186 samples of tomato leaves were collected from tomato greenhouses in the region showing severe viral symptoms. For this purpose, mechanical inoculation to indicator plants and DAS-ELISA (double-antibody sandwich enzyme linked immunosorbent assay) were used to identify virus dseases in this study. As a result of DAS-ELISA studies, it was determined that 63.44 % (118 samples) of the tested samples were infected with one or more viruses and 36.56 % (68 samples) of them gave negative reaction to ELISA. As a results ELISA tests, positives samples were used for mechanical inoculation studies. The symptoms were observed on indicator plants on 12- 15 days after inoculation. During surveys, Western flower thrips, Frankiniella occidentalis was determined as the main vector of TSWV, while Bemisia tabaci was determined the main vector of TYLCV. In additon as virus vector Trialeurodes vaporariorum were found in tomato greenhouses in this region.