Dalaman ve Fethiye yöresindeki hayvancılık işletmelerinin agro-turizm potansiyeli
Agro-tourism potential of animal farms in the Dalaman and Fethiye region
  1. Tez No: 465186
  2. Yazar: AKTAN GÜNEY KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Ziraat, Tourism, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, Dalaman ve Fethiye yöresindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapan geleneksel yapıdaki aile işletmelerinin agro-turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini yüksek turizm potansiyeline sahip ana üretim konusu sığır, koyun veya keçi olan toplam 60 işletme oluşturmuştur. İşletmelerin yapısal durumları ve agro-turizm potansiyelleri gözlem ve mülakat yöntemleri kullanılarak tanımlanmıştır. Elde edilen bulgular çalışma materyali olan tüm işletmelerin geleneksel yapıda göçer hayvancılık ile uğraşan aile işletmeleri olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, bu işletmelerin fiziki imkanlarının agro-turizm açısından geliştirilmesi gerektiği saptanmıştır. Kolay ulaşım imkanları yanında doğal ve kültürel güzellikleri nedeni ile en önemli turizm merkezlerinden biri olması yörenin önemli avantajları olarak sıralanabilir. Bunun tersine, yörede agro-turizm bilinç düzeyinin yetersizliği ve turizm acentaları tarafından yeterli tanıtımların yapılmaması önemli dezavantajlardandır. Elde edilen bulgular, otantik yapıya sahip hayvancılık işletmelerinin turizm merkezlerine yakın olması nedeniyle bölgenin yüksek agro-turizm potansiyeline sahip olduğunun en önemli göstergesidir. Ancak bu potansiyelin geliştirilme zorunluluğu da göz ardı edilmemelidir. Çalışmadan elde edilen bilgilerin yöredeki kırsal turizm yatırımlarına ve sürdürülebilir geleneksel hayvancılığımızın gelişimine katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the agro-tourism potential of family farms in traditional structures engaged in livestock breeding in Dalaman and Fethiye region. The study material constituted a total of 60 farms in the region with high tourism potential, whose main production material is cattle, sheep or goat. Physical conditions and agro-tourism potentials of the farms was defined by observations and interviews methods. Obtained results indicated that all of the farms are small family farms dealing with nomadic livestock breeding in the traditional structure. Morever, it has been determined that the physical possibilities of these farms should be developed in terms of agro-tourism. The availability of the airport, the ease of transportation and being one of the important tourism centers due to its natural and cultural beauties can be listed as powerful and advantageous aspects of the region. On the contrary, the lack of agro-tourism consciousness level and the lack of promotional activities by tourism agents are the significant disadvantages of the region. The results are the most important indication that the region has a high agro-tourism potential because the livestock farms with authentic structure are close to the tourism centers. But the necessity of developing this potential cannot be ignored. It is expected that the findings obtained from this study will contribute to the rural tourism investments and the development of sustainable traditional livestock in the region.