Elma bahçelerinde elma içkurdu, kırmızıörümcekler ve yaprak bitlerine karşı azadirachtin, kaolin'in ve chlorpyrifos-ethil'in etkisi
Effects of azadirachtin, kaolin and chlorpyrifos-ethil against codling moth, redmites and aphids in apple orchards
  1. Tez No: 486907
  2. Yazar: NAZIM KÜÇÜKBALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Elma bahçelerinde ekonomik kayıplara neden olan birçok hastalık, zararlı ve yabancıot türü bulunmaktadır. Zararlılar içinde elma iç kurdu, kırmızı örümcekler ve yaprakbitleri ana zararlılar arasında yer almaktadır. Elma üretiminin yoğun yapıldığı Isparta ilinde özellikle yağışlı geçen yıllarda yılda 20'den daha fazla ilaçlama yapıldığı bilinmektedir. Bu çalışmada söz konusu zararlılara karşı çevreye ve yararlı organizmalara olumsuz etkisi olmadığı bilinen Azadirachtin ve Kaolinin etkisi 2015 yılında incelenmiştir. Denemeler Süleyman Demirel Üniversitesi, Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan 5 ve 2 dekarlık iki elma bahçesinde yürütülmüştür. Her bahçe dört parsele ayrılmış ve her bir parsele Azadirachtin (neem), Kaolin karşılaştırma ilacı olarak Chlorpyrifos-Ethyl ve Kontrol parseline de su püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuş olup, her tekerrürde 8 ağaç olacak şekilde 6 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Her hafta, her bir ağaçtan 40 yaprak örneği alınarak Tetranychus urticae, Pananychus ulmi, Aphis pomi ve Dysaphis plantaginea sayımları yapılmıştır. Elma içkurdu zararı ise hasat zamanında ağaç üzerinde ve yere düşen meyvelerde bulaşma oranına göre belirlenmiştir. Çalışma sonucunda yaprakbitlerine karşı en etkili Chlorpyrifos-Ethyl bulunmuş, bunu Kaolin ve Azadirachtin izlemiştir. Preparatlar kırmızıörümceklere karşı benzer etki gösterirken, elma içkurdu bulaşma oranları sırasıyla, kontrol parselinde %49.99, Kaolin parselinde %42.27, Azadirachtin parselinde %41.20 ve Chlorpyrifos-Ethyl parselinde %31.23 olmuştur.
Özet (Çeviri)
A lot of pests, diseases and weeds cause economic losses in apple orchards. Among them, codling moth, mites and aphids are the key pests. It is reported that more than 20 pesticide applications were made in the apple orchards in Isparta, especially in the rainy years. Experiments were carried out in two apple orchards 5 and 2 da each, in 2015. Each orchard was divided to four plots for the treatments of Kaolin, azadirachtin (neem), Chlorpyrifos-ethyl and water for control. Applications were made by spraying onto the plants. Randomized complete blocks design was used with six replications and each replicate had 8 trees. Leaf samples were regularly collected from the plots every week and mites (Tetranychus urticae and Pananychus ulmi) and aphids (Aphis pomi and Dysaphis plantaginea) were counted. Codling moth infestation rate was determined by counting the infested fruits both on the trees and dropped ones at harvest time. As a result of the study, chlorpyrifos-ethyl was found to be the most effective pesticide against aphids and followed by Kaolin and neem. While the test materials showed a similar effect against red spider mites, the infestation rates of codling moth were as follows; control plot (49.99%), Kaolin (42.27%), Azadirachtin (41.20%) and Chlorpyrifos-ethyl (31.23%).