Isparta ili elma bahçelerinden toplanan Panonychus ulmi (Koch) (Acari: Tetranychidae) popülasyonlarının acequınocyl ve bifenazate direnç oranlarının belirlenmesi
Determination of resistance rates of acequinocyl and bifenazate Panonychus ulmi (Koch) (Acari: Tetranychidae) populations collected from apple orchards in Isparta province
  1. Tez No: 801597
  2. Yazar: ALPER YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Isparta Türkiye'nin önemli elma üretim merkezlerinden birisidir. Ispartada üretim gerçekleştirilen elma bahçelerinde anahtar zararlılardan birisi de Avrupa kırmızı örümceği, Panonychus ulmi (Koch) (Acari: Tetranychidae)'dir. Çiftçiler elma bahçelerinde kırmızı örümcek mücadelesinde genellikle kimyasal savaşımı tercih etmektedirler. Akarisitlerin yoğun kullanımı kırmızı örümceklerde direnç gelişimine neden olurken faydalı türlerede olumsuz etkisi olmaktadır. Bu çalışmada Isparta ili elma bahçelerinde zararlı olan Avrupa kırmız örümceğinin bifenazate ve acequinocyl'e duyarlılık düzeyleri belirlenmiştir. Akarsitlerin kırmızı örümceklere uygulanmasında ilaçlama kulesi yaprak disk töntemi kullanılmıştır. Isparta ilinde bulunan elma bahçlerinden toplanan Yalvaç, Gelendost 1, Gelendost 2, Gelendost 3, Marem, Tepeli, Balkırı ve Çünür popülasyonlarının hassas popülasyona göre bifenazate karşı direnç oranları sırasıyla; 0.45, 1.34, 1.67, 2.24, 1.30, 1.46, 0.97, 0.84 olarak belirlenmiştir. Bifenazate'e karşı en düşük direnç oranı Yalvaç, en yüksek ise Gelendost 3 popülasyonunda belirlenmiştir. Hassas popülasyona göre acequinocyl direnç oranları sırasıyla; 1.72, 0.47, 1.44, 0.87, 1.14, 1.18, 1.03, 0.80 olarak belirlenmiş olup en düşük direnç oranı Gelendost 1, en yüksek direnç oranı ise Yalvaç popülasyonunda belirlenmiştir. Bütün popülasyonlar her iki ilaca da ya hassas popülasyonla aynı derecede ya da düşük oranda direnç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Isparta is one of the important apple production centers of our country. One of the key pests in apple orchards produced in our province is the European red mite. In the control against red mites in apple orchards, farmers priority is chemical control usually. While the extremly use of pestisits causes the development of resistance in pests, it also has a negative effect on beneficial insect species. In this study, the resistance susceptibility levels of bifenazate and acequinocyl, which are licensed for the control of P.ulmi and whose susceptibility levels are unknown, in European cochineal spider (Panonychus ulmi Koch.) were determined in populations collected from apple orchards in Isparta province. The resistance rates of Bifenazate application in Yalvaç, Gelendost 1, Gelendost 2, Gelendost 3, Marem, Tepeli, Balkırı and Çünür populations compared to the sensitive population, respectively; 0.45, 1.34, 1.67, 2.24, 1.30, 1.46, 0.97, 0.84. In apple orchard populations of P. ulmi, which showed similar resistance rates, significant resistance wasn't found against the active substance bifenazate. The resistance rates of the populations of acequinocyl application collected from Yalvaç, Gelendost 1, Gelendost 2, Gelendost 3, Marem, Tepeli, Balkırı and Çünür, compare to the sensitive population, are respectively; It was determined as 1.72, 0.47, 1.44, 0.87, 1.14, 1.18, 1.03, 0.80 and the lowest resistance rate was determined in the population collected from Gelendost 1, and the highest resistance rate was determined in the population collected from Yalvaç.