Ağır metallerin ultrasonik ortamda biyopolimer kullanılarak giderilmesi ve deneysel şartların optimizasyonu
Removal of heavy metals by using biopolymer in ultrasonic medium and optimization of experimental conditions
- Tez No: 373191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKANT KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada saf sporopollenin yüzeyi iki farklı metot ile modifiye edilmiş ve biyosorpsiyon kapasitesinin arttırılması amaçlanmıştır. Modifiye edilmiş sporopollenin biyokütlenin Cu2+ ve Pb2+'nın sulu çözeltiden giderimi üzerine etkisi kesikli biyosorpsiyon tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Biyosorbentin kimyasal ve morfolojik özellikleri FT-IR, SEM ve EDX teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Biyosorpsiyon sürecini etkileyen, pH, etkileşim zamanı, biyosorbent miktarı ve başlangıç metal konsantrasyonu gibi çeşitli parametreler, yanıt yüzey yöntemi ve Box-Behnken kuadratik model kullanılarak optimize edilmiştir. Sonuçlar Pb2+ ve Cu2+'nin işlem görmüş sporopollenin ile biyosorpsiyonunun pH'a oldukça bağlı olduğunu göstermiştir. İşlem görmüş sporopollenin, Pb2+ ve Cu2+'nin biyosorpsiyonunda ekonomik ve çevre dostu bir biyosorbent olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pure sporopollenin surface was modified by using two different methods and its intended to increase of biosorption capacity. The role of pretreated sporopollenin (PSp) biomass in M(II) (M= Pb, Cu) removal from aqueous solutions was investigated by batch biosorption technique. The chemical properties and morphology of the biyosorbent were characterized by means of FT-IR and SEM and EDX techniques. Influence of various operating parameters like pH, contact time, biyosorbent dose and initial concentration on biosorption process were optimized by using a quadratic model Box-Behnken design using response surface methodology. The results indicated that Pb(II) and Cu(II) sorption on PSp was strongly dependent on pH. The results demonstrated that PSp was a economic and eco-friendly biosorbent possessed strong biosorption characteristics for Pb(II) and Cu(II) ions.