Kalıpçılık, sac metal kesme kalıp tasarımı ve gerilme analizi
Forming, sheet metal cutting mold design and stress analysis
  1. Tez No: 373198
  2. Yazar: TARIK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ŞAHİN, PROF. DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sac metal kesme kalıbını tasarlamak ve oluşturmak zaman aldığı gibi maliyetli bir iştir. Bu çalışmada, kesme kalıbını oluşturmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği, hangi hesaplamaların kullanılacağı, bu hesaplamalardan yola çıkılarak kalıp tasarımının yapılıp, imalat aşamasına geçmeden önce gerilme analizi yardımıyla oluşabilecek hataların tespiti amaçlanmıştır. Böylelikle oluşabilecek hatalara işin başındayken müdahale edilebileceği gibi; iş gücünden, zamandan ve maliyetten tasarruf edilmiş olacaktır. Kalıpçılıkta, olası hataların önüne geçilmesi önemli olduğu için böyle bir çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Designing and developing the shearing mould made sheet metal is the time consuming and expensive process. The aim of that study is that how process should be followed to occur the shearing mould, which calculations are used, designing the mould by using calculation and detecting the possible failures by analysis of setback before the manufacturing process. In this way, the possible failure can be prevented at the beginning of the process and also time and cost can be saved. The study like this is prepared because preventing the possible failures is importantin moulding.