Karaören-Yuva-Karkın kasabaları(Aksaray)arasında kalan bölgenin florası
The flora of area between the towns of Karaören-Yuva-Karkin (Aksaray)
- Tez No: 373206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER KARAMAN ERKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma Karaören-Yuva-Karkın Kasabaları (Aksaray) arasında kalan bölgenin florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanından 2013-2014 yılları arasında 649 bitki örneği toplanmıştır. Arazi çalışmaları günübirlik geziler şeklinde periyodik olarak yapılmıştır. 57 familya ( Pteridophyta 2, Magnoliophyta 55) ve 222 cinse ait 359 takson tespit edilmiştir. Pteridophyta 2, Magnoliophyta 357 takson ile temsil edilmektedir. Pinophytina 3 takson, Magnoliophytina 354 takson içermektedir. Toplam 45 takson Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı %12.53'tür. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir. İran-Turan elementi 93 (%25.90), Akdeniz elementi 32 (%8.91), Avrupa-Sibirya elementi 16 (%4.45), Sarmasya elementi 1 (%0.27) ve çok bölgeli ve bölgesi bilinemeyen 217 (%60.44)'tür. Anahtar Kelimeler : Aksaray, Flora, Karaören, Karkın, Yuva
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the flora of area between the towns of Karaören-Yuva-Karkın (Aksaray). It was determined that 649 plant specimens collected from the area between 2013 and 2014. Field studies lasting one day a week in the form of day trips are made periodically. All specimens were dried according to the standard herbarium methods and deposited in Aksaray University Herbarium. It was determined that 359 taxa that belong 57 families ( Pteridophyta 2, Magnoliophyta 55) and 222 genera was determined. 2 taxa belong to Pteridophyta and 357 taxa belong to Magnoliophyta divisio. Pinophytina are represented by 3 taxa and Magnoliophyta are represented by 354 taxa. The number of endemic taxa within the study area is 45 (12.53%). Distributions of the plant taxa in terms of phytogeografical regions are as follows, Irano-Turanian elements are 93 taxa (25.90%), Mediterranean elements 32 taxa (8.91%), Euro.-Siberian elements 16 taxa (4.45%), Sarmasia element 1 taxon (0.27%) and widespread and others which their regions unclarified 217 taxa (60.44%). Keywords : Aksaray, Flora, Karaören, Karkın, Yuva