Hazır giyim sektöründe üretici firmaların gözünden vitrin tasarımı
Design of shop window which through the point of manufacturer companies in the garment industry
- Tez No: 373207
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için alışveriş yapar. Sosyo - kültürel durumlarına, ekonomik durumlarına, cinsiyetlerine, yaşlarına göre seçtikleri ürünler de değişir. Geçmişten günümüze alışveriş mekanları, sokakta kurulan tezgahlardan, küçük pazarlara daha sonraları küçük mağaza ve büyük alışveriş merkezlerine dönüşmüştür. Aynı ürünü satan insanlar arasında rekabet başlamıştır. Bu rekabetin sonucunda kendi ürünlerine isim koyarak, amblem yaparak kendi ürünlerinin başka ürünlerle karıştırılmaması için markayı kullanmaya başlamışlardır. Giyinme eylemini insanlar ilk önce kumaş parçalarını üzerlerine örterek başlamışlar sonra ekonomik durumu daha iyi olan insanlar kaliteli kumaşlar alarak, terzilere daha iyi elbiseler yapmalarını istemişlerdir. Hazır giyim üretimi başlayana değin, insanlar kıyafet için terzilere gidip, orada kendi ölçülerine göre yaptırmışlardır. Zaman içinde teknolojinin gelişmesiyle belirli kalıplara girmiş kıyafetler oluşmaya başlamış ve günümüzde insanlar kıyafetlerinin yapılmasını beklemeden beğendiği elbiseyi almaya başlamıştır. İnsanların içinde bulunan rekabet hırsından kaynaklanan nedenlerden dolayı, insanlar aynı kıyafetleri giymek istememiştir. Bunun sonucunda giysi üreten firmalar farklı giysiler üretip rakiplerinin önüne geçmek ve satışlarını arttırmayı hedeflemişler. Giyim sektöründeki markalar sezonların değişmesi sebep göstererek her sene yeni giysiler üretip bu yeni giysilere de“moda”adını vermiştir. Giyim sektöründeki markalar ürünleriyle rekabet etmenin yeterli olmadığına karar vermiş ve markayı anlatan mağazalar yapmaya başlamıştır. Giysi üreticileri, mağazaya gelen müşterilerin memnuniyeti arttıkça, daha fazla ürün satışı yapılabildiğini fark etmiştir. Hazır giyim firmaları, markaları için en iyi ve en ucuz reklam şeklinin vitrin tasarımı olduğunu fark etmiş, bunun sonucu olarak vitrini markanın bir yüzü olarak tasarlamaya başlanmışlardır. Bu süreçte, vitrinin iç mekan ve dış mekan ile ilişkisi, aydınlatması, giysilerin teşhir şekli, mağazanın konumu gibi vitrin tasarımına ilişkin parametreler değerlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Hazır giyim üreticilerinin, ilgi çekici ve amacına uygun tasarlanmış bir vitrinin satıştaki olumlu etkisi ve markalarının tanıtımındaki önemi nedenleriyle, vitrin tasarımı ve uygulamaları için büyük miktarda bütçeler kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Human beings have been shopping to resolve their needs. According to their socio-cultural status, economic status, gender and age their product choices have also changed. From past to present, shopping had begun with benches in the streets at first, later on small bazaars and small stores, and finally it has turned to shopping centers. Competition has started among the suppliers which were selling the same goods. As a result of this competition, suppliers began to name add make marks on their products to avoid confusion, which has revealed the concept of brand. At first, human beings had started to get dressed by covering their bodies with pieces of clothes. After that, the consumers who had well economic conditions began to purchase high quality clothes and wanted tailors to saw more stylish dresses for them. In those days, people were going to the tailors to owe a dress which fitted their own bodies. By the time, standard garments have been designed with the development of technology and nowadays, people can buy the clothes that they like without waiting. Because of the competitive ambition that people have, they refused to wear the same clothes. As a result of this, garment-producing firms produced different kinds of clothes to be more successful than their rivals and to increase their sales. Brands in clothing industry, because of the changes in seasons, created new clothes every year and called these new models“fashion”. Brands in the clothing sector decided that it would not be enough to compete only with their products and began to open new stores that emphasizing brand. They took their customers into account in addition to their products. They concluded that the number of customers increased when they pleased them and the customers bought more products when they enjoyed. It was decided that the best and the cheapest way of advertisement for the brands located in the apparel industry was the shop window and it has begun to make designs to the shop window as the face of the brand. Shop window design differs according to the type, light and the color of it and the location of the shop and the products that take place in it. It is seen that an interesting and well-designed shop window ensures an increase at sales of products that took place in the shop so that brands spend more money for the design of shop window, give more importance as they know that it is the best and the fastest way to make their brands well-known.