Konut mimarisinde tünel kalıp kullanımının mimari tasarıma etkileri
The effect of tunnel formwork usage to residential building design
  1. Tez No: 373208
  2. Yazar: AHMET UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsanların en temel ihtiyaçlarından“barınma”mekanı olarak kullanılan konut her dönemde, özellikle Sanayi Devrimi Sonrasında önem kazanmıştır. Her dönemde, her toplumda en çok inşa edilen bina tipi olan konut, insan eliyle meydana gelen yapılaşmış çevrenin en önemli bölümünü oluşturur. Sanayi devrimi, toplumların sosyal ve yapısal düzenini değiştirmiş, kırsal alandan kentlere doğru göçleri başlatmıştır. İlk defa İngiltere'de başlayan sanayileşme ve etkileri sonra Avrupa ve Amerika'ya, ardından da dünyadaki diğer ülkelere yayılmıştır. Çimentonun ve sonrasında betonarmenin yapı üretiminde kullanımı ile konut yapım teknik ve yöntemlerinde değişiklikler olmuştur. 20. Yüzyılda Dünyada yaşanan iki büyük savaş, şehirlerde, sanayi merkezlerinde ve konutlarda büyük tahribatlar gerçekleştirmiştir. Şehirlerde savaş sonrası yıkılan konutların acil olarak yeniden inşa edilmeleri gerekliliği bina yapım sistemlerde endüstrileşme olgusunu beraberinde getirmiştir. Bunun neticesinde daha hızlı, daha ekonomik konut yapılabilmesine yönelik arayışlar ortaya çıkmıştır. Tünel Kalıp Sistemi, böyle bir ihtiyaçtan ortaya çıkan, kalıp sistemlerinin rasyonelleşmiş hali olarak tanımlanabilecek bir yapım sistemidir. Başlangıçta sosyal konut niteliğinde konutlar için kullanılan sistem, günümüzde dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde oldukça yoğun şekilde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the basic needs of mankind“ sheltering ”has always in high priority, but especially , after Industrial Revolution housing gets more importance. Residential houses, which are the most constructed type of structures in all era and all societies, form biggest part of structural environment. Industrial Revolution and by following industrialization, changed social and structural orders of society, started migration from rural areas to cities. Industrialization, which was first seen in England then followed by Europe, America and spread over the rest of the world. Using cement and then using reinforcement concrete in structures changed building construction techniques and methods . During 20. Century, cities, industrial centers, residential houses devastated by Two World War. Necessity of urgent reconstruction of collapsed buildings in cities after wars, pushed building construction techniques to industrialize. Therefore, researches focused on faster and more economical construction techniques. Economic and fast construction demand brought a solution named Tunnel Form System which can be described as rational construction system. At very first time that system used in public housing constructions; however, nowadays this system have been used intensely in developed and under-developed countries.