Yeşil binalarda enerji verimliliğinin incelenmesi ve bina enerji modellemeleri
Investigation of energy efficiency in the green buildings and energy modeling of buildings
  1. Tez No: 373209
  2. Yazar: MUSA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ SEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sahip olduğumuz fosil yakıt rezervlerinin giderek tükenmekte olması, fosil yakıt tüketiminin doğal dengeyi ve insan sağlığını ciddi bir biçimde tehdit etmesi Dünya'da enerji bilincinin giderek artmasına neden olmaktadır. Bu enerji kaynaklarının yaklaşık %35'i binalarda tüketilmektedir. Mekânlardaki yaşam kalitesinin ve konfor düzeyinin yükseltilmesi, kullanıcıların mekânlardan beklentilerinin karşılanabilmesi amacı ile geliştirilen teknolojiler, binaların tükettiği enerji miktarının da artmasına neden olmaktadır. Sürdürülebilir bir gelecek için, ekolojik tasarım kriterleri ve teknolojinin binalarda, enerji etkinliğinin sağlanması amacı ile kullanılması; enerji bilinci gelişmiş ülkelerde giderek daha fazla tercih edilmişir. Bu araştırma kapsamında; ekolojik ve yeşil bina tasarım kriterlerini kullanan, pasif ve aktif enerji sistemleri tanımlanarak, bu sistemlerin sahip oldukları enerji tasarruf potansiyelleri, işletilmekte olan bir ofis binasının, enerji performans analizleri doğrultusunda tespit edilmektedir. Enerji performans analizleri yapılmış ofis binası; geleneksel yapı tasarım yaklaşımı ile inşa edilen, Söğütözü İş Merkezi, Yüksel Şirketler Topluluğu'na ait olan“A-blok”tur. Bu analizler, Power-DOE isimli bir enerji modelleme programı kullanılarak yapılmaktadır. Bu iş merkezini tercih etme nedenim verilerine kolay ulaşabilmem ve büyük ölçekli bir iş merkezindeki işleyişi öğrenme ihtiyacı hissetmemdir. Bu somut örnekleme doğrultusunda, binaların işletim aşamasındaki enerji performanslarının iyileştirilmesine yönelik oluşturulan modeller; ekolojik ve enerji etkin bina tasarımında kullanılan sistemlerin geliştirilmesi ve ülkemizde uygulamalarının yaygınlaştırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Binaların işletim aşamasında, tüketecekleri enerjinin azaltılmasına yönelik kullanılan pasif ve aktif enerji sistemlerinin; enerji performans analizlerinin karşılaştırması, sistemlerin amortisman sürelerinin tespit edilmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi, bu araştırma kapsamında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the gradual depletion of fuel reserves and the threatenings over the world's ecology balance and human healt problems caused by fossil energy consumption, the awareness of clear energy is raised. Approximately 35% of this energy source is consumed in buildings. The improvement of inhouse life quality and comfort level, to meet the expectations of users' in-house technologies developed with the aim of buildings, caused an increasing over the amount of energy consumed by buildings. For a sustainable future, ecological designing criteria and technology's usage in the buildings with the purpose of obtaining the energy efficiency and usage is prefered more and more in energy awereness developed countries . In this resource, passive and active energy systems which are using ecology and green building desing criterias are defined and also energy saving potentials are determined in accordance with energy performance analysis of an operational office building. The mentioned Office building is“Söğütözü İş Merkezi Block-A”which is built according to traditional design approach and belong to“Yüksel Şirketler Topluluğu”. These analysisis are made by using Power-DOE energy simulation program in accordance with this concrete instance, buildings' operational phase energy performance optimization models; improving the systems used to design ecologyical and energy efficient building are important for spreading of appliance in our country. In the buildings' operational paheses, reducing energy consumption in the meaning of active and passive energy systems; comparing the energy performance anaysis, determining amortization period of systems are covered in this resource.