Ağrı ili Balık Göl'ünde yaşayan balıkların tür tespitinin yapılması ve türlerin bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
Agri fish lake city living in determining the execution of species of fish and search of some biological characteristics of species
  1. Tez No: 373211
  2. Yazar: OKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TÜRKER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Balık Gölü' nde yaşayan balıkların tür tespiti yapılmış ve türlerin bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. 2012 – 2013 yılları arasında aylık olarak yapılan örneklemeler sonucunda Balık Gölü balık faunasına ait 388 adet birey incelenmiş, 2 familyaya ait 3 tür elde edilmiştir: Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758), Salmo trutta (Linnaeus, 1758), Capoeta capoeta (Guldenstaedt, 1772). Yapılan bu çalışmada Balık Gölü balık faunası için C. carpio ve C. capoeta' nın en yoğun grubu oluşturduğu, S. trutta, 'ın ise en az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we made firm about fish species which are living in Balık Lake and researched save biological features. In 2012-2013, as a result of montly exemplitied, 388 fishes which belong to fishes fauna, were researched. It was fauna 3 species belonging to 2 family: Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758), Salmo trutta (Linnaeus, 1758), Capoeta capoeta (Guldenstaedt, 1772). In this study, it was determined that C. carpio and C. capoeta capoeta high number in this group but S. trutta is at least.