Türkiye sahillerinin mediolittoral bölgesinde yaşayan mıracııdae (Crustacea, Copepoda, Harpactıcoıda) türlerinin taksonomik revizyonu ve zoocoğrafyası
Taxonomic revision and zoogeography of the species of the miraciidae (Crustacea, Copepoda, Harpacticoida) inhabiting in the mediolittoral zone of Turkish coasts
  1. Tez No: 373223
  2. Yazar: SERDAR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Türkiye sahilleri boyunca yaşayan interstitial ve fital miraciidler, yayılış ve tür çeşitliliklerinin ortaya çıkarılması amacı ile incelenmiştir. Bu amaçla Karadeniz Sahili (66 istasyon), Ege Denizi Sahili (110 istasyon) ve Akdeniz Sahili'nden (89 istasyon) toplam 265 istasyondan toplanan örneklerin detaylı morfolojik incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak 14 cinse dahil 22 tür/alttür teşhis edilmiştir. Yapılan literatür incelemesinde, teşhis edilen türlerden 9'unun (Diosaccus tenuicornis, Schizopera pratensis, Amphiascopsis thalestroides, Psammotopa vulgaris, Amonardia phyllopus, Metamphiascopsis hirsutus bermudae, Robertgurneya smithi, Paramphiascella robinsoni ve Sarsamphiascus kawamurai), Türkiye sahilleri için yeni kayıt, 3'ünün bilim dünyası için yeni tür olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Sch. pratensis, R. smithi, M. hirsutus bermudae ve S. kawamurai tüm Akdeniz'den ilk kez rapor edilmiştir. Tüm türlerin ayrıntılı deskripsiyonları yapılıp, Türkiye ve Dünya yayılışları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phytal and interstitial miraciids inhabiting along the Turkish coasts were investigated in order to determine the distribution and species diversity of the family. For this purpose miraciid samples collected from a total of 265 stations along the beaches of Black Sea (66 stations), Aegean Sea (110 stations) and Mediterranean Sea (89 stations) were morphologically examined in detail. As a result 22 species /subspecies belonging to 14 genera were determined. The examination of the previous literature revealed that 9 of the identified species (Diosaccus tenuicornis, Schizopera pratensis, Amphiascopsis thalestroides, Psammotopa vulgaris, Amonardia phyllopus, Metamphiascopsis hirsutus bermudae, Robertgurneya smithi, Paramphiascella robinsoni and Sarsamphiascus kawamurai) are new records for Turkish coasts and 3 of them are new to science. On the other hand Sch. pratensis, R. smithi, M. hirsutus bermudae and S. kawamurai are reported for the first time from Mediterranean Sea. All species described in detail and the distribution along the Turkey and the World determined.