Kazdağları'nda yetişen lamıaceae familyasının bazı türlerinin biyolojik aktiviteleri
Biological activities of some species of lamiaceae family growing in Kazdagi
  1. Tez No: 373243
  2. Yazar: BARIŞ ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günlük diyet ile alınan bitki çayları besin sanayisinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Kazdağları'ndan toplanan bazı Lamiaceae türlerinin (Salvia tomentosa Miller., Sideritis perfoliata L. ssp. athoa (Papan. & Kokkini) Baden., Sideritis trojana Bornm., Stachys tmolea Boiss. ve Stachys cretica L. smyrnaea Rech fil.) antioksidan kapasite, toplam fenol ve flavonoid miktarı, antimikrobiyal ve sitotoksik aktivitelerinin yanında toplam protein miktarları araştırılmıştır. Antioksidan kapasite için 2,2-difenil-1-pikril hidrazil (DPPH) reaktifi, toplam fenolik içerik için Folin-ciocalteu methodu, toplam flavonoid miktarı ise; Ramful ve arkadaşlarına ait yöntem kullanılarak belirlenmiş olup, disk difüzyon metodu ile de bir gram negatif (Escherichia coli ATCC-8739) ve bir gram pozitif (Staphylococcus aureus ATCC-6538) bakteri türleri kullanılarak bitki ekstraklarının antimikrobiyal aktiviteleri belirlenmiştir. Sitotoksik aktivite ise Smitha ve arkadaşlarına ait metot ile belirlenmiştir. Sonuç olarak en yüksek antioksidan aktivite Sideritis perfoliata ssp. athoa'ya (% 94.71) aittir. Toplam fenol madde miktarı en yüksek olan bitki S. trojana (30.87 mg/g) olarak tespit edilmiştir. E.coli ATCC-8739 ile yapılan antimikrobiyal aktivite sonuçlarında S. perfoliata ssp. athoa, 1.93 µm ve en yüksek aktiviteyi verirken, Staphylococcus aureus ATCC-6538 ile yapılan çalışmada Sideritis trojana en yüksek antimikrobiyal aktiviteyi göstermiştir. En yüksek sitotoksik aktiviteyi ise S. trojana (%95) göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Lamiaceae, antioksidan kapasite, toplam fenolik ve flavonoid, antimikrobiyal aktivite, sitotoksik aktivite ve protein içeriği.
Özet (Çeviri)
Daily dietary herbal teas are important part of the food industry. In this study, antioxidant capacity, total phenolic and flavonoid contents, antimicrobial and cytotoxic activities and also total protein content of some of the Lamiaceae species (Salvia tomentosa Miller., Sideritis perfoliata L. ssp. athoa (Papan. & Kokkini), Sideritis trojana Bornm., Stachys tmolea Boiss. ve Stachys cretica L. smyrnaea Rech fil.) that are obtained from Kazdagı were studied. Their antioxidant capacity, total phenolic and flavonoid contents were determined by 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl radical scavenging capacity (DPPH) method, Folin-Ciocalteu method and by the method of Ramful et. al, respectively. Moreover, by the disc diffusion method a gram-positive and a gram-negative bacteria (Escherichia coli ATCC-8739, Staphylococcus aureus ATCC-6538) were studied to determine antimicrobial activity of plant extracts. Cytotoxic activity is investigated by the method of Smitha et. al. As a result, S. perfoliata ssp. athoa showed the highest antioxidant activity (94.71%). With respect to the total phenolic content the highest activity was determined with S. trojana (30.87 mg/g). According to the results of the antimicrobial activity tests with E.coli ATCC-8739 S. perfoliata ssp. athoa showed the highest activity (1.93 µm), while S. trojana showed the highest activity with Staphylococcus aureus ATCC-6538. among all species. We found that the highest antimicrobial activity of Sideritis perfoliata ssp. athoa (1.934 mm) was with E. coli ATCC-8739 and for Sideritis trojana (1.972 mm) it was with Staphylococcus aureus ATCC-6538. With respect to the results of cytotoxic activities S. trojana showed the highest cytotoxicity (%95). KEYWORDS: Lamiaceae, antioxidant capacity, phenolic content, flavonoids, antimicrobial activity, cytotoxic activity and protein content.