Muhammed Said Ramazan el-Bûtî'nin İlmî Kişiliği ve Fıkıhçılığı
- Tez No: 373402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Araştırmamızda Bûtî'nin hayatı, eserleri, ilmî kişiliği ve eserlerinde ortaya koyduğu fıkhî çözümlemelerden hareketle hukuk anlayışını ortaya koymaya çalıştık. Araştırmamız bir giriş, üç bölüm, sonuç ve kaynakçadan meydana gelmektedir. Birinci bölümde, Bûtî'nin hayatı, kişisel yönü, ilmî kişiliği ve eserleriyle beraber Bûtî'nin faaliyetlerini, onu etkileyen şahsiyetleri, tasavvuf anlayışı ve onunla ilgili yapılan çalışmaları ele aldık. İkinci bölümde, Bûtî'nin usûl-ı fıkıhla ile ilgili görüşlerine yer verdik. Ayrıca, Bûtî'nin içtihâd, tecdît, ve mezheplerle ilgili görüşlerini ele aldık. Üçüncü bölümde ise, Bûtî'nin furû-ı fıkıhla ilgili önemli bazı görüşleri, gündemdeki tartışmalı dînî konular ve çağdaş meseleler hakkında verdiği bazı fetvalarına yer verdik. Anahtar Kelimeler Bûtî, fıkıh, ictihâd, selefî, mezhep
Özet (Çeviri)
In our research, we have aimed to bring forth the law perception of Buti in terms of his life, works, scientific personality and the law resolutions he has brought in his works. The research is comprised of an introduction, three sections, conclusion and a bibliography. In the first section, we have addressed Bûtî's life, personal aspects, scientific personality and his works together with the personalities who have influenced him, his perception of Sufism and his works at this aspect. In the second section, we have mentioned Bûtî's views regarding usul al fiqh (methodology of law). In addition we have addressed his views regarding judicial opinion, novation and sects. In the third section, we have introduced some views of Bûtî regarding lawful issues and some of his fatwas related with disputed religious issues of the agenda and contemporary issues. Key Words Bouti, fıqh, ijtihad, salafi, madhab