منهج محمد سعيد رمضان البوطي وآراؤه الفقهية
Muhammed Said Ramazan El-Bûtî'nin fıkhî görüşleri ve metodu
- Tez No: 564349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SELİM ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışma müceddid, usûlcü ve çağdaş bir fakîh olan Muhammed Sa'îd Ramazan el-Bûtî'nin fıkhî metodunu ve görüşlerini örneklerle incelemeyi esas almaktadır. Onun kitapları ve araştırmaları, fıkıh ve fıkıh usûlü alanında son derece önemli meseleleri içermektedir. el-Bûtî, usûlî ve fıkhî meselelerdeki görüşlerini ortaya koyarken ilmî bir yöntem takip etmektedir. Onun eserlerinde zikrettiği furû' ve usûl meselelerini inceleyerek fıkhî görüşlerini ve metodunu tümevarım yoluyla ele aldık. Onun bir hükme ulaşırken takip ettiği merhaleleri ve bu merhalelerin en önemli niteliklerini açıkladık. Çalışmamız mukaddime, giriş üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Mukaddime kısmında araştırmanın konusu, önemi, amacı ve problematiği ele alınmaktadır. Keza bu kısımda konuyla ilgili yapılan çalışmalara temas edilmekte ve araştırmanın bu çalışmalardan farklı yönlerine değinilmektedir. Bunun dışında araştırmanın kaynakları ve yöntemi ele alınmaktadır. Giriş bölümünde el-Bûtî'nin doğumu, yetişmesi, ilmî ve sosyal hayatı, siyasetle ilişkisi, davet yöntemi, ahlakı, zühdü, âlimlerin onun hakkındaki görüşleri ve vefatına değinilmektedir. Ayrıca yöntem (metot) kavramı ve, içeriğiyle birlikte önemine değinilmektedir. Bir ilim ne kadar önemli ise, o ilmin metodu da bir o kadar önemlidir. Araştırmacının meseleleri nasıl çözdüğünü takip ettiği metotla gerçekleşmektedir. İlmî bir araştırma takip edilen metotla ilintilidir. Bu sebeple ilmî bir araştırmanın başarısı veya başarısızlığı araştırmacının takip ettiği metotla ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work base on the religious method and ideas of Mohammad Sa'eed Ramadan Alboutî who is restorer, methoder and contemporary by scrutinizig with examples. His books and searches contain extremely important matters in the field of religious law and its method. el-Boutî follows a scientific method when he expresses his methodical and islamic law ideas. We handle his islamic law ideas and method in an induction way by examining what he said in his works about type and method. We explained the stages and the most important qualitiy of these stages which he followed when he reached to a decision. Our work is formed of a presentation, input three chapters and a result.İn the presentation chapter it is handled the study's subject, its importance , aim and problematic. İt is mentioned in this section the works which is done previous and it is touched the different aspect of this search.