Malign mezotelyoma tanısında plevra hiyaluronik asit konsantrastyonunun önemi
  1. Tez No: 373416
  2. Yazar: MELTEM ÖZLEN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA BİRGÜL IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ekim 1995- Şubat 1997 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Kardioloji Kliğinde yatmakta olan, 17-92 yaş grubu arasındaki plevral effüzyonlu 19'u kadın, 36'sı erkek toplam 55 hastanın plevra sıvılarında hiyaluronik asit (HA) düzeyleri ölçüldü. Bu hastaların 21'i malign mezotelyoma 15'i akciğer kanseri, 14'ü tüberküloz plörezi, 5'i ise konjestif kalp yetmezliği idi.
Özet (Çeviri)
In this study the level of hyaluronic acid was determined in pleural fluid of 55 patients (19 females, 36 males) with pleural effusions of various etiology, between 17-92 ages, hospitalized in the Chest Diseases and Cardiology Department of Medical Faculty of Dicle University between October 1995-Februray 1997. Of these patients 21 were with malignant mesothelioma, 15 were with lung cancers, 14 were with tuberculous pleurisy and 5 were with congestive heart failure.