Abdülbaki Gölpınarlı, hayatı, kişiliği ve eserleri
Abdulbaki Golpınarlı, life, personality and works
- Tez No: 373448
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Türk Edebiyat tarihinin yanı sıra İslam tarihi, mezhepler tarihi ve tasavvuf alanlarında çok sayıda eserin yazarı olan Abdulbaki Gölpınarlı (1900-1982), Şii bir Mevlevi ve muhalif bir fikir adamı oluşunun yanısıra araştırma yaptığı alanların çeşitliliği ve zenginliğiyle dedikkati çekmektedir. Gölpınarlı, edebiyat ve tasavvufun yanı sıra İslam tarihi ve medeniyeti konularında da kıymetli eserler vermiştir. Gölpınarlı Kur'an-ı Kerim'in Türkçe Mealini hazırlamış, Hz. Muhammed'in, Hz. Ali ve On iki İmam'ın hayatının yazmış, Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, Nedim, Fuzuli, Baki ve Şeyh Galip, gibi sufi, şair ve yazarların biyografileri, eserleri ve düşüncelerine dair önemli eserler kaleme almıştır. Gölpınarlı eserlerinde didaktik bir üslup kullanmaktadır. O konuları ele alırken sanki karşısında öğrenciler varmış gibi açık ve net bir anlatıma başvurmuştur. Özellikle tasavvufla ilgili eserlerinde konuyu bütün yönleriyle aydınlatmaya çalışmaktadır. Gölpınarlı ele aldığı konulara tamamıyla vakıftır. İslamiyet, Hadisler, Kuran-ı Kerim, Şiilik, Caferilik, Bektaşilik, Edebiyat ile ilgili eserlerinde bunu görmek mümkündür. 25 Ağustos 1982'de aramızdan ayrılan Gölpınarlı Türk edebiyatına dair araştırma, neşir ve sadeleştirmeler yapmış, İranlı ünlü bazı şair ve yazarların eserlerini Türkçeye çevirmiş ve bir kısmını şerhetmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdülbaki Gölpınarlı (1900-1982) who was the author of many works of İslamic history, history of sects and sufism as well as Turkish literature history attaracted attention as being a Şii Mevlevi and an appossing savant in adddition to his researches full of variety and richness. Gölpınarlı gave valuable Works on literature and sufism as well as on the subjects of İslamic history and civilization. He prepared the Turkish Meal of Qur'an, wrote the lives of Prophet Muhammed, The Prophet Ali and lives of twelve Imaums and wrote importent works abaut the wievs, works and biographies of some sufis, poets and writers such as Mevlana, Yunus Emre, Hadji Bektaşi Veli, Nedim, Fuzuli, Baki and Shaykh Galip. He used a didactic style in his works. He used a directand clear expression while addressing issues as if he was giving a lecture to the students. He tried to elucidate every aspect of the subjects especially an his works abaut sufism. Gölpınarlı was well adapted to the purpose of all subjects he handled. This can obviously be noticed in his works concerned with İslam, Hadiths, Qur'an, Şhiism, Caferism, Bektashism and literature. Gölpınarlı who passedaway on 25 August, 1982, had made lots of researches, publication and simplifications abaut Turkısh literature. He translated some performances of Iranion poets and authors and exspounded some of them.