Abdülbâki Gölpınarlı hayatı, eserleri ve Mevlâna algısı
Abdulbaki Gölpınarlı's life, works and Mevlâna perception
- Tez No: 506446
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
“Abdülbâki Gölpınarlı Hayatı Eserleri ve Mevlânâ Algısı”isimli tez çalışmasında Abdülbâki Gölpınarlı'nın hayatı hakkında yazılan akademik çalışmalar ve onu tanıyanlar tarafından kaleme alınan eserler incelenmiştir. Abdülbâki Gölpınarlı'nın hayatı hakkında bilgiler verildikten sonra din ve tasavvuf anlayışı hakkındaki fikirleri ve düşüncelerine yer verilmiştir. Abdülbâki Gölpınarlı'nın eserleri zikredilmiş ve Mevlânâ ve Mevlevîlik ile ilgili olanlarla içerikleri hakkında bilgiler aktarılmıştır. Daha sonra Mevlânâ'nın hayatı, düşünceleri, fikirleri, Mevlevîlik tarikatı, hakkında bilgi verilmiştir. Mevlevîliğin diğer dinler ve tarikatlarla ilişkileri ve birbirlerinden etkilenmelerini üzerinde durulmuştur. Mevlevîlik adap ve erkânı ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Bu bilgiler verilirken verilen bu umumî bilgilere Abdülbâki Gölpınarlı'nın farklı yaklaşımları, farklı yorumları varsa bunlar diğer araştırmacıların verdikleri bilgilerle karşılaştırılarak teze alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Abdülbaki Gölpınarlı's academic studies about the life of Abdülbaki Gölpınarlı and the works taken by those who knew him were examined in the thesis study titled“Abdülbaki Gölpınar Life Works and Mevlâna Perception”. After the information about Abdülbaki Gölpınarlı's life was given, his ideas and about the understanding of religion and mysticism were given. The works of Abdülbaki Gölpınarlı were mentioned and information about their contents was conveyed to those related to Rumi and Mevlevi. Later, the information on Mevlana's life, thoughts, ideas, and Mevlevi order were given. Relations of Mevlevi with other religions and sects and their influences on each other are emphasized. The information about the Mevlevi manners and the High officials of the Mevlevi was transmitted. Abdülbaki Gölpınarlı's different approaches to this general information given when this information was given were taken into consideration by comparing them with the information given by the other researchers.