Sığırlarda prenatal dönemde böbreklerin morfometrik gelişimi ve arteriyel vaskularizasyonu
Morphometric development and arterial vascularization of bovine kidneys in prenatal term
- Tez No: 373505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, sığırlarda prenatal dönemde böbreklerin morfometrik gelişim analizinin ortaya konulması ve böbreklerin arteriyel vaskularizasyonunun gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Diyarbakır'ın özel mezbahalarından tedarik edilen toplam 40 adet Holstein ırkı sığır fötusu kullanıldı. Fötusların alın-sağrı uzunluğu ölçülerek yaş tayinleri yapıldı ve bu yaş tayinine dayanarak gebeliğin ilk, orta ve son dönemine ait fötuslar, her grupta 10 hayvan bulunacak şekilde üç ayrı grup altında toplandı. Morfometrik ölçümlerin yapılacağı gebeliğin her üç dönemine ait toplam 30 hayvana lateks enjeksiyonu yapıldı ve morfometrik ölçüm amacıyla 60 böbrek ve a. renalis değerlendirmeye alındı. Ayrıca 10 adet 3-6 aylık sığır fötusuna da intarenal arteriyel vaskularizasyonu gösterebilmek amacıyla akrilik uygulaması yapıldı ve korozyon kast metodu ile elde edilen 20 böbrek kastı incelendi. Böbreklerin intrauterin yaşamda göstermiş olduğu morfolojik değişiklikler değerlendirildi. Böbreklere ve böbrek arterlerine ait ölçümler dijital kumpas aracılığıyla sağlandı. Bu çalışmadan elde edilen verilerin Mann-Whitney U Testi ve Pearson Korelasyon Testi ile istatistiksel analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this research, the demonstration of the arterial vascularization and presentation of morphometrical development analysis of kidneys in cattle in prenatal term was aimed. 40 numbers of Holstein cattle fetuses supplied from local slaughterhouses of Diyarbakır were used in the study. The correction fetus age was evaluated with the measuring of crown-rump length (CRL) and depending upon this, the fetuses belong to the first, middle and last term of the gestation were divided into different three groups including ten animals in each group. For morphometrical measurement, the latex injection was given to 30 animals belong to every 3 terms of pregnancy and 60 kidneys and its renal arteries were evaluated. Additionally, for exhibiting of intrarenal vascularization, the acrylic application was done and the casts of 20 kidneys in 3-6 months-old fetuses achieved by corrosion cast method were investigated. The morphological changes of kidneys in intrauterine life were assessed. The measurement relating to kidneys and kidney arteries were maintained by digital caliper compass. Statistical analyses of data obtained from this study was performed by Mann-Whitney U test and Pearson Correlation Test.