Rockfilling in Selahaddin Project and its long term stability control
Selahaddin Projesi'nde kaya dolgu yapımı ve uzun sureli stabilite kontrolü
- Tez No: 373640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması kaya dolgunun kuramsal geçmişi ve Salahaddin dağı geçişi yolunda gerçekleştirilen dolgu tasarımının yapımını içermektedir. Kireçtaşı dolgusunun diğer kaya dolgularına üstünlüğü kireçtaşının ana bileşeni olan kalsit (CaCO3) mineralinden kaynaklanmaktadır. Kalsit; nemli ortamlarda hareketli, ortamın kuruması sırasında boşluklarda çökelebilen ve mineral çimento olarak etki gösteren bir eriyebilen tuzdur. Bu çalışmaya konu olan kaya dolgu kireçtaşı içersine yerleştirilen tünel çıkış ağzının bitişiğinde olup hacmi tünel çıkış ağzı kazısından daha azdır. Ayrıca dolgunun beslenme havzası çıplak olup yüksek geçirimli kireçtaşından oluşurken akış aşağısı kesimi geçirimsiz killi tortul kaya biriminden oluşmaktadır. Bu nedenle kil çekirdekli özel kaya dolgu tasarımı yapılarak viyadüklü geçiş kaldırılmış ve dolu savaklı/altgeçitli bir yeraltısuyu besleme barajı elde edilmiştir. Kil çekirdekli dolgunun tamamlamasından sonra gelen ilk yağışlı dönemde dolgunun akış aşağısındaki derin kuyularda basınçlı su seviyesi 100 m dolaylarında yükselmiştir. Böylece proje 1 km uzunluğundaki viyadük yerine zamanla kayalaşan kireçtaşı dolgusu ve bir yeraltısuyu besleme barajı kazanmıştır. Proje alanında egemen olan değişik jeolojik koşullar tasarımcıyı kaya dolgu ve toprak dolguyu sınıflandırmak üzere yeni yaklaşımlar önermeye itmiştir. Her koşulda, aynı tür jeolojik kaynaktan alınan malzemeyle gerçekleştirilen kaya dolgu toprak dolguya göre daha üstündür. Kalkerli kaya kaynakları her zaman tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The thesis study covers theoretical background and erection of a rockfill design in Salahaddin Mountain crossing highway. The superiority of limestone fill against the fill material borrowed from other rock types is due to its chief mineral which is calcite (CaCO3). Calcite is a soluble salt and it is mobile in moisture, precipitates in voids upon drying, and acts as mineral cement yielding rock with time. The rockfill under concern is adjacent to the deep portal excavation in limestone and volume of the excavated limestone is greater than that of designed rockfill. Moreover the upstream catchment area is barren and comprises highly pervious limestone whereas downstream of the rockfill consists of impervious clayey sedimentary rock unit. Consequently the specially designed limestone rockfill with clay core replaced the viaduct and acts as a groundwater recharge dam with spillway/underpass. The piezometric level in the existing deep wells at downstream area rose up around 100 m following the first wet period after the completion of the rockfill with 5 m wide dyke of clay core. Thus the project gained a rockfill of limestone, which turns into rock with time and a groundwater recharge dam instead of 1 km long viaduct. The prevailing various geological conditions along the project under concern forced the designer to suggest a new approach to classify earthfills and rockfills. In any case a rockfill is superior to earthfill if the material is borrowed from the same type of geological source. Calcareous rock sources are always preferable.