Ankara Keçiören Dutluk ? Kuyubaşı arasındaki volkanik kayaçların fiziko-mekanik özellikleri ve kütle sınıflandırmaları
Physico-mechanical properties and rock mass classifications of the rocks between Dutluk-Kuyubaşi location in Keçiören Ankara
  1. Tez No: 233039
  2. Yazar: SERDAR YÜCEEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÖZSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tezin konusu, Ankara Keçiören Dutluk ? Kuyubaşı arasındaki volkanik kayaçların Fiziko-mekanik özellikleri ve kütle sınıflandırmalarıdır. İnceleme alanındaki volkanik kayaçlar Tekke volkanik serisi olarak tanımlanan andezit, dasit, tüf ve aglomera kaya birimleridir. Kaya birimlerinin jeolojik, petrografik, mühendislik özellikleri saptanmıştır. Süreksizliklerin nicel tanımlamaları olan aralığı, devamlılığı, açıklığı, pürüzlülüğü ve dolgusu belirlenmiştir. Süreksizlik yönelimlerine göre andezit, dasit ve aglomeraya ait kontur diyagramları Dips 5.0 bilgisayar programı kullanılarak belirlenmiştir. RMR sınıflama sistemine göre andezit ve aglomera ?zayıf-orta? kaya, dasit ?orta? kaya ve tüf ?zayıf? kayadır.
Özet (Çeviri)
The theme of the thesis is to determine the physico-mechanical properties and rock mass classifications of the rocks between Dutluk and Kuyubaşı location at Keçiören in Ankara. Volcanic rocks, at the investigation area, named Tekke volcanic series consist of andesite, dacite, tuff and agglomerate rock units. Geological, petrographical, engineering properties of rock units were determined. The quantitative properties of discontinuities such as spacing, persistence, aperture, roughness and filling were determined. Contour diagrams for andesite, dacite and agglomerate were defined using Dips 5.0 computer programme according to discontinuity orientation. Andesite and agglomerate are poor to fair rock, dacite is fair rock and tuff is poor rock according to RMR classification system.