Effect of freeze-thaw cycles on the strength of fine-grained soil stabilized with bottom ash, lime, jute fiber and steel fiber
Donma çözülme çevrimlerinin taban külü, kireç, jüt fiber ve çelik fiber ile iyileştirilmiş ince daneli zeminin dayanımına etkisi
- Tez No: 373644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, donma çözülme çevrimlerinin jüt fiber, çelik fiber, kireç ve taban külü ile iyileştirilmiş ince daneli zeminin (düşük plastisiteli silt) serbest basınç dayanımı üzerine etkisini incelemektedir. Üstelik, iyileşme etkilerinden dolayı, kırılganlık indeksi be esneklik modülüne göre stabilize edilmiş zeminin gerilme-şekil değiştirme davranışı tartışılmıştır. 0, 1, 2 ve 3 donma çüzülme çevrimlerinde serbest basınç dayanımı deneyleri uygulanarak kapsamlı bir laboratuvar çalışması yapılmıştır. Stabilizörlerin karışım oranları, kireç için 2%, 4%, 6%, 8% ve 10%, taban külü için 10%, 20%, 30%, 40% ve 50%, jüt ve çelik fiber için 0.25%, 0.5%, 0.75% ve 1% dir. sebest basınç dayanımı performansları ve maliyet-fayda avantajları birkikte ele alındığında, stabilizörlerin etkin karışım oranları birbirlerinden bağımsız olarak kireç için 4%, taban külü için 20%, jüt füber için 0.75% ve çelik fiber için 0.25% olarak bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar donma çözülme direncine karşı kireç, taban külü, jüt fiber ve çelik fiber kullanmanın oldukça umut verici olduğudur.
Özet (Çeviri)
This study presents an attempt about effect of freeze-thaw cycles on unconfined compressive strength (UCS) of fine grained soil (low-plasticity silt) treated with jute fiber, steel fiber, lime and bottom ash. The stress-strain behavior of the stabilized soil on brittleness index and resilient modulus has also been discussed due the treatment effects. An extensive laboratory study has been carried out conducting UCS tests under the freeze-thaw cycles of 0, 1, 2 and 3. The mixtures proportions of the stabilizers were 2%, 4%, 6%, 8% and 10% for lime, 10%, 20%, 30%, 40% and 50% for bottom ash and 0.25%, 0.50%, 0.75% and 1% for both of the jute and steel fibers. Considering the UCS performances and the cost-benefit advantages with together, the effective dosage rates of stabilizers separately were found as 4% for lime, 20% for bottom ash, 0.75% for jute fiber and 0.25% for steel fiber. The results obtained from the study are fairly promising to employ lime, bottom ash, jute fiber and steel fiber against freeze-thaw resistance.