Kannabidiol'ün iskemi/reperfüzyon ile uyarılan aritmiler üzerine etkisi,adenozin A1 reseptörlerinin rolü
The effect of cannabidiol on ischemia/reperfusion-induced arrhythmias, the role of adenosine A1 receptors
- Tez No: 373679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSÖZ GONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kardiyoloji, Biology, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kannabidiol (KBD) hücresel adenozin sinyalini arttırarak antiinflamatuar etki gösteren psikolojik etkileri bulunmayan bir bitkisel kannabinoittir. Adenozin A1 reseptörlerinin aktivasyonu iskemi/reperfüzyonla (I/R) uyarılan ventriküler aritmilere karşı koruyucu etki gösterdiğinden, çalışmamızın hipotezi“KBD adenozin A1 reseptörlerinin aktivasyonu yoluyla iskemi/reperfüzyon ile uyarılan aritmilere karşı koruyucu etki gösterir”şeklinde kurulmuştur. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada KBD'nin iskemi ile uyarılan ventriküler aritmileri azalttığı gösterilmiştir. Çalışmamızın amaçları, KBD'nin I/R ile uyarılan aritmilerin görülme sıklığı ve süreleri üzerine etkilerini ve KBD'nin olası antiaritmik etkisinde adenozin A1 reseptör aktivasyonunun rolünü araştırmaktır. Anestezi altındaki sıçanlarda sırasıyla sol ana koroner arterin bağlanması ile iskemi ve bağın çözülmesiyle reperfüzyon 6'şar dakikalık sürelerde uygulandı. Koroner arter ligasyonundan 10 dakika önce, KBD 50 µg/kg dozda intravenöz yolla verildi. KBD'nin antiaritmik etkisinde adenozin A1 reseptör aktivasyonunun rolünü araştırmak için adenozin A1 reseptör antagonisti, 8-siklopentil–1,3-dipropilksantin (DPCPX), KBD uygulamasından 5 dakika önce verilerek, KBD ile kombine etkisi araştırıldı. Deney grupları i) Kontrol (n=10), ii) KBD (n=9), iii) DPCPX (n=7) ve iv) KBD+DPCPX(n=7) şeklinde oluşturuldu. KBD reperfüzyon periyodunda görülen ventriküler taşikardi (VT) sıklığı ve süresini, aritmilerin toplam uzunluğunu ve aritmi skorunu kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaltmıştır. DPCPX aritmilerin görülme sıklığı ve süresini değiştirmemiştir. Ancak DPCPX KBD ile kombine olarak verildiğinde KBD'nin antiaritmik etkisini baskılamıştır. Bu sonuçlar KBD'nin I/R ile uyarılan aritmilere karşı koruyucu etkili olduğunu göstermiştir. Çalışmamızın sonuçları, KBD'nin antiaritmik etkisinin, adenozin A1 reseptörlerinin aktivasyonuna bağlı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cannabidiol (CBD) is a nonpsychoactive phytocannabinoid with anti-inflammatory activity mediated by enhancing adenosine signaling. As the adenosine A1 receptor activation confers protection against ischemia reperfusion (I/R)-induced ventricular arrhythmias, we hypothesized that CBD may have anti-arrhythmic effect through the activation of adenosine A1 receptor. CBD has recently been shown to suppress ischemia-induced ventricular arrhythmias. We aimed to research the effect of CBD on the incidence and the duration of ischemia reperfusion (I/R)-induced ventricular arrhythmias, and to investigate the role of adenosine A1 receptor activation in the possible antiarrhythmic effect of CBD. Myocardial ischemia was induced by ligating the left anterior descending coronary artery and reperfusion by loosening of the ligation for each 6 min, respectively. CBD alone was given in a dose of 50 µg/kg, 10 minutes prior to coronary artery occlusion and co-administrated with adenosine A1 receptor antagonist 8–Cyclopentyl–1,3-dipropylxanthine (DPCPX) in a dose of 100 µg/kg 15 min prior to coronary artery occlusion to investigate whether the antiarrhythmic effect of CBD is modified by the activation of adenosine A1 receptors. The experimental groups were as follows, i) vehicle control (n=10), ii) CBD (n=9), iii) DPCPX (n=7) and iv) CBD + DPCPX group (n=7). CBD treatment significantly decreased the incidence and the duration of ventricular tachycardia (VT), total length of arrhythmias and the arrhythmia scores compared to control during the reperfusion period. DPCPX treatment alone did not affect the incidence and the duration of any type arrhythmias. However, DPCPX aborted the antiarrhythmic effect of CBD when it was combined with it. The present results demonstrated that CBD has an antiarrhythmic effect against I/R-induced arrhythmias and the antiarrhythmic effect of CBD may be mediated through the activation of adenosine A1 receptor.