Kannabidiol'ün iskemi/reperfüzyon ile uyarılan aritmiler üzerine artkoşullama etkisinin araştırılması
The research of the postconditioning effect of cannabidiol on ischemia/reperfusion-induced ventriculer arrhythmias
- Tez No: 563086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSÖZ GONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kannabidiol (KBD) psikolojik etkileri bulunmayan bir bitkisel kannabinoiddir. Klinik uygulamada huntington hastalığı ve mutipl skleroz tedavisinde kullanılmaktadır. Önceki çalışmamızda sıçanlarda ligasyon öncesi verilen KBD'nin iskemi reperfüzyon (İ/R) ile uyarılan aritmilere karşı koruyucu etkili olduğu bildirilmiştir. İlaç ve etken maddelerin reperfüzyon aritmilerinin klinik tedaviye uyarlanabilmesi için iskemi sırasında veya reperfüzyonda verildiğinde de etkili olduğu gösterilmelidir. KBD'nin bir çalışmada iskemi periyodunun sonunda reperfüzyondan hemen önce verildiğinde İ/R sonucu meydana gelen miyokardiyal hasarı azalttığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda iskemi ve reperfüzyon periyotları boyunca infüzyon yoluyla uygulanan KBD tedavisinin reperfüzyon aritmilerine olan etkisini araştırmaktır. Miyokardiyal iskemi ve reperfüzyon anestezi altındaki erkek sıçanlarda sırasıyla sol ana koroner arter 6 dk süreyle bağlanarak ve bağlanan damar çözüldükten sonra 6 dk süre boyunca serbest bırakılarak gerçekleştirildi. KBD infüzyon pompasıyla sırasıyla ligasyon ve reperfüzyon boyunca 9 µg/90µL/dk/kg dozda verildi. Çalışmanın deney grupları: (1) Kontrol (n=6), (2) Ligasyon KBD (n=6), (3) Reperfüzyon KBD (n=6) olarak belirlendi. Aritmi süreleri, kalp atımı ve kan basıncı değerleri her bir denek için belirlendi. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans analizi ve Dunnet post-hok testi kullanıldı. Veriler ortalama ± standart hata olarak verildi.
Özet (Çeviri)
Cannabidiol (CBD) is a non-psychoactive plant cannabinoid. In clinical practice, it has been used in the treatment of huntington's disease and multiple sclerosis. İn our previous study CBD given before the ligation has been reported to be protective against ischemia-reperfusion (I/R)-induced arrhythmia in rats. However, It should also be demonstrated that drugs and agents are effective against ventricular arrhythmias during ischemia or reperfusion in order to be adapted to the clinical treatment of reperfusion arrhythmias. Therefore the aim of this study is to investigate the effects of CBD applied by infusion during both ischemia and reperfusion periods on reperfusion-induced arrhythmias in rats. Myocardial ischemia and reperfusion were accomplished by ligation of the left main coronary artery for 6 min and release of the tie on the vessel for 6 min in male anesthetized rats, respectively. CBD was administered by infusion pump at a dose of 9 μg/90μL/min/kg during the ligation and reperfusion, respectively. Experimental groups of the study were: (1) Control (n=6), (2) Ligation CBD (n=6), and (3) Reperfusion CBD (n=6). Arrhythmia durations, heart rate and blood pressure values were determined for each rats. One-way analysis of variance and Dunnet post-hoc test were used in the analysis of the data. The data were given as mean ± standard error.