Mebendazolun Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae)'nın yaşama ve gelişimi üzerine etkileri
The effects of mebendazole on survival and development of Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae)
  1. Tez No: 373680
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BÜYÜKGÜZEL, DOÇ. DR. ENDER BÜYÜKGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Mebendazol, bağırsak parazitlerinde mikrotübüllerin sentezini inhibe eden antihelmintik bir ilaçtır. Bu antihelmintik mikrotübüllerin alt birimi tübüline bağlanarak deri ve bağırsak hücrelerinde değişikliklere neden olur ve böylece mikrotübüllerin polimerizasyonu veyabirleşmesiniengeller. Bu çalışmada mebendazolun Galleria mellonella L.'nın yaşama, gelişme, ergin ömür uzunluğu, dişi yumurta verimi, yumurta açılımı üzerine etkisi araştırılmıştır. Mebendazolun dört farklı konsantrasyonu (% 0,005, 0,05, 0,5 ve 1) kullanılmıştır. Denenen mebendazol konsantrasyonları böceğin 7. evre larvalarında, pup ve ergin evrelerinde yaşama oranını önemli derecede düşürmüştür. En yüksek mebendazol konsantrasyonu, böceğin tüm evrelerinde gelişme sürelerini önemli derecede kısaltmıştır. Bu besinle beslenen dişilerden hiç yumurta elde edilmemiştir. Mebendazolün diğer konsantrasyonları yumurta verimi ve açılımını azaltmış olsa da bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Sonuçlarımıza bağlı olarak mebendazolun Galleria mellonella üzerinde olumsuz etkisi vardır. Bu sonuçlar bize mebendazolün zararlılarla mücadelede alternatif insektisit olarak kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mebendazole is an antihelmintic drug that inhibits the synthesis of microtubules in parasitic worms. It causes degenerative alterations in the tegument and intestinal cells by binding to the tubulin, thus inhibiting its polymerization or assembly into microtubules. In this study, we examined the effect of mebendazole on survival, development, adult longevity, female fecundity and egg hatchability of Galleria mellonella L. We used four different concentrations of mebendazole (0.005, 0.05, 0.5 or 1%). The diets containing tested concentrations of mebendazole significantly decreased survivorship in seventh instar, pupal and adult stages in comparison to control diet. The highest concentration of mebendazole significantly reduced the developmental time in all stages of the insect. From female reared on this diet, we did not obtain egg. Although the other mebendazole concentrations decreased the fecundity and hatchability, these results did not statistical differences from control group. According to our results, mebendazole has a negative effects on Galleria mellonella. These results showed that mebendazole might be used as an alternative insecticides in chemical pest management.