Fuzzy multi attribute valuation of software projects via fuzzy real options in banking industry using Balanced Scorecard
Bankacılık sektöründeki yazılım projelerinin Balanced Score-Card yöntemi yardımıyla gerçek opsiyonlar kullanılarak bulanık çok ölçütlü değerlendirilmesi
- Tez No: 373696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAĞRI TOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde bankacılık sektörü günden güne büyümekte ve daha rekabetçi bir hal almaktadır. Rekabetçi iş yaşantısı firmaları uç seviyelerde önlemler almaya sürüklemektedir. Günlük yaşantıda kuruluşlarda birçok proje üretilse de yeni yazılım ve teknoloji projeleri bankacılık sektöründe güçlü ve iyi bir pozisyonda olmak için büyük önem taşımaktadır. Doğru proje seçimi firmaları uç önlem almaktan korumaktadır.Bilgi Teknolojileri birimi doğru projelerin seçilmesi, geliştirilmesi ve uygulanması açısından büyük önem taşımaktadır. Proje seçimine stratejik bakış riski azaltma kazanımların arttırma yönündedir. Çok kriterli proje seçimi için birçok yöntem geliştirilmiştir.Bu çalışmada Türkiye'nin en büyük bankalarından biri üç büyük yeni yazılım ve teknoloji projesi arasından seçim yapmak istemektedir. Bu nedenle gerçek yeni geliştirilen teknik olan opsiyonlar entegreli çok kriterli karar verme yöntemiyle üç proje arasında seçim yaparak geliştirme ve uygulama yapılması sağlanacaktır. Üst yönetimin vizyonuna göre Dengeli performans karnesi yöntemi ile kriterler ve projelerin seçimi için bulanık gerçek opsiyonları ile bulanık TOPSIS yöntemleri uygulanmıştır. Değerlendirilen üç projeden ilki Bizim banka özel müşteriler için tasarlanması planlanan yeni bir internet bankacılığı sistemidir. İkinci olarak banka müşterisi olan ya da olmayan herkesin kullanabileceği Yeni yüzlü internet bankacılığı internet bankacılığı projesidir. Son olarak bilgi teknolojileri çalışanlarının kullanıcı yaratma ve silme taleplerini kolaylaştırıp raporlanmasını sağlayacak İzinli kullanıcı yaratımı ve iptali bilişim yazılımı projesidir.
Özet (Çeviri)
Banking sector is getting bigger and bigger day by day and it becomes more competitive. Trade rivalry drives the companies to extreme measures. However in daily life many projects are generated in enterprises. New software and technology projects are very important in being powerful and to have great position in banking sector. Choosing the right project may preserve the companies from extreme measures decision.Information Technology department has the biggest role to choose the correct project. A strategic approach to project selection yields better results for organizations by minimizing risk and maximizing the potential upside. There are a lot of methods about selecting project under multi criteria.In this study one of greatest banks in Turkey requests to develop and implement one of the three new software projects by real options integrated multi criteria decision making method. New offered technique is used to decide decision criteria and make selection among these projects. Balanced scorecard method is used for determining the criteria according to the top managements vision and then these criteria are applied to fuzzy TOPSIS with fuzzy real options method. These three projects are: Our Bank which is new special internet banking system for only special customers, second project is called New Faced Internet Banking everybody who is customer of bank or not can use this site and the last project is called ?Information Technology Qualified User Creating and Canceling Software which aims to make information technology user creation and deletion process easy and reportable.