A design of a remanufacturing network system for diesel particulate filter considering economical and environmental criteria
Dizel partikül filtresi ürünlerinin yeniden üretime kazandırılması için ekonomik ve çevresel etmenleri dikkate alan bir ağ tasarımı
- Tez No: 373697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDE EROL GENEVOİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda şirketler, tersine lojistik (geri dönüşüm, yeniden üretim, yeniden kullanım) uygulamalarını kullanılmış ürünlerini yeniden kullanabilmek için dikkate alıyor. Bu tarz uygulamaların yaygınlaşması, çevre koruma için hazırlanan hukuksal değişiklikler ve ekonomik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, bir ağır kamyon üreticisi için yeniden üretim süreçleri içeren, tersine lojistik ağ sistemi tasarımı ve geliştirmesini hedeflemektedir. Bu çalışma, kamyon dizel partikül filtresi için, ters lojistik sisteminin tasarımı üzerine odaklanacaktır. Şirket, tüm Avrupa'da hem yedek parça olarak hem de yeni kamyonlar için dizel partikül filtresi üretmektedir. Günümüzde, kullanılmış bir dizel partikül filtresi ömrünün sonunda imha edilir. Ancak, değerli bileşenleri olan bu ürün aslında imha aşamasında tamamen değerini kaybetmiş değildir, yani üründen tekrar yararlanmak faydalı olacaktır. Çalışmadaki model, literatürde ?Tersine Lojistik Ağ Tasarımı? için mevcut bulunan, uygun matematiksel modellerden yola çıkılarak ürüne özel olarak kurulacaktır. Bu modeller kurulum maliyeti, yeniden işleme maliyeti, taşıma maliyeti ve dönüş tahmin değerleri verilerinin hesaplanmasını gerektirir. Modelin amacı yeniden üretim merkezleri için toplam maliyetleri en küçükleyecek, en iyi coğrafi konum ve kapasite seçimini gerçekleştirmektir. Ayrıca, tersine lojistik faaliyetlerinin çevresel etkileri karbondioksit salınımı kıstas alınarak da yer seçimi ve kapasite sonuçları olusturulacaktır. Kurulum maliyetleri ve çevresel etkileri dikkate alan optimal bir sonuç elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, an increasing number of companies are taking into account reverse logistic to recover their products for a second usage (recycling, remanufacturing, reuse). This is due to changes in legislation for environmental protection and to economic reasons. This study aims to design and develop a reverse logistic network system that contains remanufacturing processes for a heavy truck manufacturer. We will focus on the design of a reverse logistic system for trucks diesel particulate filter. The company distributes its diesel particulate filter (DPF) all over Europe. Nowadays, diesel particulate filter is destroyed at the end of its life. However, the valuable components and material which are parts of DPF are not completely degraded to be destroyed and it will be worthwhile to exploit again. For creating benefit from these valuable components, the company embraces two strategies: having a remanufacturing system and providing service for customer instead of the product itself. The study will begin by creating mathematical models from existing and available models of the Reverse Logistics Network in the literature. Besides, environmental effects of reverse logistic activities will be observed. The decision should be obtained whereby considering the balance between the installation costs and environmental impacts.