Designing and implementing a collaborative structure for product development
Ürün geliştirme için bir yapının tasarlanması ve ortaya konması
  1. Tez No: 373708
  2. Yazar: JBID ANI ARSENYAN ÜŞENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Günümüzün rekabetçi pazarında; şirketler, rekabetçi avantajı elde tutabilmek için ürün geliştirme (ÜG) stratejisini benimsemişlerdir. ÜG'nin karmaşık yapısı ise, süreci hızlandırmak ve kolaylaştırmak amacıyla, işbirliği yapılmasını gerekli kılmaktadır. Fakat işbirliksel ÜG (İÜG), farklı kültür ve yerlerden gelen disiplinlerarası ekiplerin varlığıyla yönetilmesi güç bir süreçtir. Bu çalışmanın amacı, bütünsel bir İÜG yapısı ortaya koyarak uygulayıcılara yol gösterici olmaktır. Öncelikle Aksiyomlarla Tasarım (AT) tabanlı genel bir İÜG yapısı ortaya konmuştur ve bu üç boyutlu yapı işbirliksel yazılım geliştirme (İYG) çerçevesinde ayrıntılandırılmıştır. Ardından bu üç boyut ayrı ayrı ele alınmıştır: bulanık çok ölçütlü karar verme teknikleri ile ortak seçimi, oyun teorisi prensipleri ile işbirliği koşulları, entegre bir bulanık yöntem ile teknoloji planlama problemleri incelenmiştir. Geliştirilen bu modeller İYG süreçlerinde uygulanmış ve sınanmıştır. Dört başlıca sonuç gözlemlenmiştir. Kavramsal model, İÜG süreci üzerindeki kontrolü arttırır. Ortak seçim modeli, karar vericilerin kişisel önceliklerini ve proje hedeflerini ayrı ayrı değerlendirebilmelerine imkan tanır. Pazarlık modeli, şirketlerin bilgi birikimlerinin ve karşılıklı güvenin gelir paylaşımı üzerinde etkili olduğunu öne sürer. Teknoloji planlama modeli ise proje gereksinimlerine göre bir yatırım önerileri geliştirir.Bu çalışmada genelde İÜG, özelde İYG çalışmaları ele alınmıştır. Yazılım sektöründeki vaka analizi ve uygulamalar ile sınanan kavramsal modellerin, işbirliksel çalışmalarda bir kılavuz niteliği taşıması hedeflenmiştir. AT tabanlı yapı ve ortak seçimi, işbirliği oluşumu ve teknoloji planlama modelleri İÜG uygulayıcılarına süreç üzerinde daha fazla kontrol imkanı tanır ve İÜG performansının arttırılmasına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
In today?s market, product development (PD) emerges as a business strategy to sustain competitive advantage and the complexity of the process compels firms to seek collaboration. However, collaborative PD (CPD) comes out as difficult to manage with its multi-cultural, multi-spatial, interdisciplinary teams. This study aims to propose a holistic structure to aid CPD practitioners throughout the process. An Axiomatic Design (AD) based three dimensional generic CPD structure is constructed initially and the structure is further decomposed within the collaborative software development (CSD) scheme. Then these three dimensions are investigated separately. Partner selection, the conditions of collaboration formation, and technology planning problems are handled with fuzzy multi-criteria decision making, game theory principles, and an integrated fuzzy approach, respectively. Applications of the proposed model are conducted within CSD processes. Four major outcomes are observed. The decomposition model helps managers to keep track of the CPD process. The partner selection model enables the decision makers to express their priorities and evaluate project targets separately. The bargaining model suggests that revenue sharing strongly depends on the knowledge stocks and mutual trust. The technology planning model provides an investment path regarding the project requirements.The study presents guidelines for CPD in general, for CSD in specific, and is endorsed by case studies and applications in software industry. The AD based decomposition structure and the partner selection, collaboration formation, and technology planning models provide CPD practitioners with more control over the process, which results in improved CPD performance.